George Osborne pénzügyminiszter bejelentette, hogy a pénzintézetet a Sir Richard Branson nagyvállalkozó vezette Virgin vállalatbirodalom pénzügyi szolgáltatási üzletága, a Virgin Money veszi meg 747 millió fontért (270 milliárd forintért).

A bankválság első jeleként, 2007 őszén betétesek ezrei rohanták meg a kezdődő nagybani likviditásszűke miatt nehéz finanszírozási helyzetbe került, jóllehet kiskereskedelmi szinten fizetésképtelenné sosem vált Northern Rock fiókjait, igyekezve kimenteni megtakarításaikat. Az akkori bankrohamhoz hasonlóra Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt példa, és a Northern Rockot végül 2008-ban teljes egészében államosították.

A brit kormány a bankon jelentős veszteséggel ad túl, mivel az állami tulajdonba vétel után a Northern Rock 1,4 milliárd font költségvetési tőkepótlást kapott. Emellett a bankot annak idején szétválasztották egy tisztán lakossági hitelezési üzletágra, és egy "rossz bankra", amely az eredeti bank nem teljesítő kinnlevőségeit kezeli. Ez utóbbi - a Northern Rock Asset Management - nem kevesebb mint 21 milliárd font állami pénzt kapott, de ennek a részlegnek az eladását a brit kormány egyelőre nem is tervezi.

A Northern Rock csak az első volt a pénzügyi válság korai szakaszában teljes vagy részleges állami tulajdonba vett brit nagybankok sorában.

Az amerikai Lehman Brothers bankcsoport három évvel ezelőtti összeomlása utáni piaci pánikhelyzetben a brit kormány és a jegybank minden idők legnagyobb - tőkejuttatásokkal és garanciavállalásokkal együtt összesen 500 milliárd fontos (180 ezer milliárd forintos) - bankmentő programját indította el, amelynek keretében évtizedek óta először kerültek állami tulajdonba brit nagybankok. A Royal Bank of Scotlandben például jelenleg is 83 százalékos az állami részesedés, és a Lloyds bankcsoportban is 41 százaléka van a brit kincstárnak.