Kína rendelkezik a világon a legnagyobb kiépített vízenergia-termelő kapacitással, ami a megújuló energia-termelésének több mint a felét adja – számol be az MTI.

A délnyugat-kínai Szecsuán tartomány fővárosában, Csengtuban megrendezett 28. Nemzetközi Nagy Gátak Bizottsága kongresszusán közzétett adatok szerint

Kína mind víztározói és megépített gátjai számában, mind azok áramtermelő kapacitásában világelső.

A pekingi Nemzeti Energiaügyi Hivatal adatai alapján a 2024 decemberi állás szerint Kína több mint 94 ezer mesterséges gáttal rendelkezett, az ország teljes vízenergia-termelő kapacitása pedig elérte a 436 millió kilowattot. Az éves vízenergia-termelés 1,42 ezer milliárd kilowattóra, ami Kína teljes megújuló energia-termelésének 57 százalékát teszi ki.

A kínai víztározók mintegy 35,5 millió hektár mezőgazdasági terület művelését teszik lehetővé.

Az éghajlati kockázatok enyhítésére a vízügyi infrastruktúra segítségével Kínában alkalmazott átfogó, rendszerezett megközelítés a világ számára is követendő modell – írták.

Gőzként tör fel a jövő? Ez az egész világ energiaéhségét csillapíthatja

Merőben új távlatokat nyithat a tiszta energia kérdésében a legmélyebb kutak fúrása, így maximalizálhatóvá válhat a közvetlen fűtési és áramtárolási kapacitás egyaránt. Nemcsak az északabbra fekvő Izland, hanem északi szomszédunk, Szlovákia is előrébb tart a geotermikus technológia terén. Na, és Magyarország? Részletek.