A londoni székhelyű Attestor Capital fedezeti alap pert indított a Lemma Technologies, az FTX-követelések egyik eladója ellen, miután az 200 százalékos nyereséget ért el a megvásárolt FTX-követelésállományon.
Az Attestor, amely a problémás eszközökre és a magántőkére összpontosító tevékenységéről ismert, más cégek, például a Silver Point Capital és a Diameter Capital Partners mellett jelentős szerepet játszott az FTX csődbe jutott eszközeinek megvásárlásában – derül ki a Bloomberg összefoglalójából.
Februárban az Attestor volt az FTX követeléseinek legnagyobb vevője, a Claims Market adatai szerint legalább 400 millió dollár értékben vásárolt.
Utólag meggondolták magukat
A Coinnounce cikke szerint tavaly júniusban a Lemma Technologies beleegyezett, hogy 58 millió dollárért eladja az FTX-követeléseit az Attestornak. A Lemma azonban később úgy döntött, hogy visszalép az üzlettől, a kriptovaluták, különösen a Bitcoin szárnyaló árfolyamára hivatkozva, amely az elmúlt évben közel 130 százalékot emelkedett.
Az Attestor azt állítja, hogy a Lemma döntése, hogy megtartja magának a követelést a „saját bűntudatukból ered”. A Lemma nem adott semmilyen nyilvános magyarázatot tetteire, és nem nyújtott be védekezést az Attestor keresetével szemben.
Súlyos következmények
A helyzet egy újabb réteggel bonyolítja az FTX-tőzsde összeomlásából eredő, jelenleg is tartó következményeket. Eközben a Lemma főbefektetője, Junho Bang jogi problémákkal néz szembe Dél-Koreában, ahol azzal vádolják, hogy digitális eszközöket lopott az összeomlott Haru Invest kriptokölcsönző cégtől.
A Lemma problémái rávilágítanak a kriptopénzpiac kockázataira és kihívásaira, különösen a csődök és a jogi viták kapcsán. Az Attestor perének kimenetele hatással lehet arra, hogy a jövőben hogyan oldódnak meg a hasonló viták.
Nem mentek volna csődbe, ha betartják a szabályokat
„Adományként kezelte a pénzt Sam Bankman-Fried” – mondta korábban az ügy apropóján lapunk kérdésére Charles McFerren pénzügyi szakértő. Hozzátette: a vállalati kontrollok teljes kudarca, ami az FTX-tőzsdével történt. A Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatójának előadásáról készült összefoglalónkat ITT olvashatja el.

Miről is van szó?
Az FTX a világ egyik legnagyobb kriptopénz tőzsdéje volt egészen tavaly novemberig: akkor ugyanis csődbe ment a vállalat. A cég 2019-ben alakult, értéke felívelő volt szinte teljes működése ideje alatt. A legfontosabb újítás, amit az ügyfeleknek kínáltak az volt, hogy lehetővé tették, hogy a digitális valutákat más digitális valutákra vagy hagyományos pénzre cseréljék, és fordítva. Azonban már az is aggodalomra adott okot a céggel kapcsolatban, hogy székhelyük a Bahama-szigeteken volt, a céget pedig a Karib-térségre jegyezték be.
Dollármilliókat költöttek az amerikai törvényhozóknál való lobbizására, hogy kriptobarát szabályozást vezessenek be. A gond csupán annyi volt, hogy a vállalat az Egyesült Államokban nem legális, kockázatos kereskedésre építette üzletét. Nem csak a hatóságok aggódtak: a közvéleményt az ügyfelek pénzeszközeinek etikátlan vállalatközi átutalásairól szóló pletykák kezdték aggasztani. Az első jelentés után 10 nappal következett be a csőd.
Sam Bankman-Fried volt a cég fő alapítója, vezérigazgatója, másik vállalata, az Alameida Research pedig fedezeti alapként működött, ahova kriptopénzeket fektetett be. Utóbbi cég kölcsönt vett fel az FTX-től, a kölcsönadott pénz pedig nem máshonnan származott, mint az ügyfelektől – ez pedig jogilag lopás.
A New York Times legutóbbi beszámolója szerint jelentős, 40-50 éves börtönbüntetést kérnek a volt FTX-vezérre, akire a maximálisan kiszabható büntetés 110 év lehet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Ezt ne csinálja otthon, nagyon durván megbüntethetik érte

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Hamarosan nem postáz több számlát az MVM

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel
