A román gazdaság a legnagyobb növekedést produkálta az Európai Unióban az elmúlt negyedévben és kész arra, hogy csatlakozzon az eurózónához - derült ki abból az interjúból, amelyet Victor Ponta miniszterelnök adott a CNBC-nek. A kiterjedt korrupció és a strukturális reformok késlekedése visszatartja ugyan a felzárkózást, de ezt az akadályt le fogják gyűrni.
Ennek érdekében Románia szorosan együttműködik a nemzetközi hitelezőkkel, az EU-val és az IMF-fel, teljesíti a szerintük kívánatosnak tartott reformprogramot. Bukarest annak ellenére bízik az euró bevezetésében, hogy az eurózóna növekedési kilátásai jelenleg nem túl vonzóak. Az infláció és a munkaerőpiac tekintetében már ma is teljesítik a belépés feltételeit - tette hozzá a román kormányfő.
Erősek leszünk
A közös európai valutát használó országok csoportjának nincs szüksége egy újabb gyenge tagja, ezért Románia első dolga, hogy jól felkészüljön a belépésre. A politikai elhatározás ezzel kapcsolatban szilárd, Ponta meg van győződve arról, hogy az euró bevezetésével nem csupán országa járna jól, hanem az EU többi tagállama is.
A 2007-es európai uniós csatlakozást megelőző gazdasági boom idején Kelet-Európa egyik kistigrisének tartott Románia egyfajta gazdasági reneszánszon megy át, miközben Európa többi része még a recesszió legyűrésével van elfoglalva - csatlakozik a kormányfő optimizmusához a CNBC. A harmadik negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a GDP április-júniushoz képest, miközben az EU gazdasága átlag csak 0,2, az eurózónáé csupán 0,1 százalékkal araszolt feljebb.
Jobb lesz a vártnál
Ponta elmondása szerint az év elején 1,6 százalékos gazdasági növekedést jósolt a kormány 2013-ra, amit 2,2 százalékra emeltek. Az utóbbi összhangban van az EU és az IMF várakozásával. Az ország letudta a 2009-2010-as finanszírozási válságot, amikor kötvényeit nem tudta értékesíteni. Akkor fordultak először az EU-hoz és az IMF-hez, amelyek azóta három kedvezményes hitelkeretet biztosítottak Romániának.
A legutolsó program a 2014-es költségvetésről kötött megállapodással indult az elmúlt hetekben. A négymilliárd eurós csomagért cserébe új adókat vezetnek be, ugyanakkor minimálbért is elfogadnak. A hitel csak biztonsági tartalék, mivel a román állampapírokat jelenleg többszörösen túljegyzik a piaci befektetők.
Jönnek a befektetők
Úgy tűnik, a tőzsdei befektetők is kezdik felfedezni Romániát. Az állami tulajdonú Romgaz a múlt héten sikeresen mutatkozott be egyszerre a londoni és a bukaresti tőzsdén. Ludwik Sobolewski, az utóbbi elnöke további első tőzsdei kibocsátásokról (IPO) beszélt az CNBC-nek. Sobolewski 1996 és 2012 között a régió legnagyobb börzéjét, a varsói tőzsdét irányította, ahonnan sajtóhírek szerint azért kellett távoznia, mert egyes cégeket igyekezett rávenni arra, hogy támogassák a barátnője szereplésével készülő filmet. Sobolewski tagadta a vádat.
Elmondása szerint Lengyelországban a kapitalizmus kiépítésével párhuzamosan hozták létre szinte a semmiből a tőzsdét, míg Romániában az előbbi adott, amit a tőkepiacnak utol kellene érnie. Ehhez nyitottság, jó szabályozás és ügyes tőzsdepolitika kell. Az elnök a nemzetközi befektetőkkel folytatott tárgyalásai alapján úgy látja, hogy erősödik az érdeklődés Románia iránt, amely kiváló befektetési lehetőségeket kínál.
A CNBC szavazási lehetőséget kínál olvasóinak arról, melyik ország kínálja a legjobb befektetési lehetőséget Magyarország, Románia és Lengyelország összehasonlításában. Az önkéntes, nem reprezentatív felmérésben 225 voks után Magyarország 17, Románia 27, Lengyelország 56 százalékon állt ma kora délután.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy Márton rossz híre: márciusban nem megy 9 százalék alá az élelmiszer-infláció

Ingyen adja az MVM az amperbővítést, de súlyos százezrekbe is fájhat a procedúra

Emberek százezreit érinti - Komoly veszélyt jelent a népszerű beavatkozás

Egy-két hetet kaptak a bankok, a miniszter keményen megfenyegette őket egy ársapkával

Figyelem, hatalmas változás jön a Messengerben

A nyugdíjas néni egész élete megtakarítását akarta befektetni: története óvatosságra int

Katasztrófa történt egy hatalmas orosz olajfinomítóban, ilyen lenne a béke előkészülete?

Szellemvárost találtak a Balaton partján

Új időszámítás kezdődhet a pénzügyi szektorban
