Howard Lutnick, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere már arról beszél, hogy a Kínával folytatott kereskedelmi tárgyalások jól haladnak, és van rá esély, hogy áttörést érjenek el az exportkorlátozások terén.

Miután a májusi első genfi ​​tárgyalási fordulóban megállapodtak abban, hogy visszavonják a kölcsönös kereskedelmi embargót, Kína ezen a héten újfent összeült az Egyesült Államokkal, ám igencsak erős tárgyalási pozícióval a háta mögött. Kiderült ugyanis, hogy

Kína gazdasága lényegesen jobban teljesít, mint azt sokan – köztük Donald Trump elnök – várták.

A The Washington Post megjegyzi, hogy a Trump-adminisztráció rendesen alábecsülte Kína büntetővámokkal kapcsolatos ellenálló képességét is - mi több, láthatólag teljesen benézték a helyzetet. 

Az amerikai és kínai delegációk, élükön Scott Bessent pénzügyminiszterrel és Ho Lifeng kínai miniszterelnök-helyettessel, kedden Londonban folytatták a tárgyalásokat, mindennek pedig jó kezdő lökést adott, hogy a múlt héten Trump és Hszi Csin-ping kínai vezető már felvették egymással a fonalat.

Lehullt a lepel: elárulták Trumpék, hogy miről társalogtak egymással

Annyira csendben volt a kínai vezetés a Hszi Csin-ping és Donald Trump közötti telefonbeszélgetésről, hogy lassan már a sajtó sem találgatott. A kínai elnök azonban most megtörte a csendet. >>>

„Kína nem könnyű eset” – mondta Trump a tárgyalások első napja után. Hozzátette azonban:

 Csak jó híreket kapok.

A Trump-adminisztráció egyébként korábban azzal vádolta Pekinget, hogy megszegte a Genfben elért megállapodást, amelyben a két ország beleegyezett az ideiglenes vámcsökkentésekbe és a nem vámjellegű korlátozások lebontásába.

Ritkaföldfém lesz az aduász

Ha valaki azt gondolta, hogy Kína nem tud keresztbe tenni, az most alaposan tévedett: ha nincs ritkaföldfám, akkor az Egyesült Államok ipara sem tud brillirozni  - Peking pedig épp azokat a nyersanyagokat tartja vissza, ami az amerikai autókhoz,  a vadászgépekhez, az iPhone-okhoz és orvosi gépekhez elengedhetetlen. 

Kína a világ ritkaföldfém-bányászatának 70 százalékát, a feldolgozásnak pedig több mint 90 százalékát adja. Áprilisban szigorú ellenőrzést vezetett be a nyersanyagokra, miután Trump az egekbe szökő büntetővámokat kezdett kivetni az összes kínai árura. Nem sokkal rá a Egyesült Államok cserébe leállította a félvezetők, szoftverek, vegyi anyagok és repülőgépipari berendezések szállításait, és visszavonta a korábban kiadott exportengedélyeket.

Van valami, amivel sakkban tartja a világot: monopolhelyzetben Kína

A ritkaföldfémek nem olyan ritkák, mint a nevük sugallja, de feldolgozásuk rendkívül energia- és költségigényes. Nem véletlen, hogy nem sokan vállalkoznak erre. Kína mindenkit megelőzve fektetett be ezen a kulcsfontosságú piacon. >>>

Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója egyébként valamelyest optimista: most arra számít, hogy az Egyesült Államok exportkorlátozásai enyhülhetnek, cserébe a ritkaföldfémeket nagyobb mennyiségben szabadítják fel a kínaiak, miután a két fél kezet rázott egymással Londonban.

Azt persze a Reuters tudósítása szerint hozzátette, hogy

a lazítás nem vonatkozna a nagyon, nagyon csúcskategóriás Nvidia cuccokra,

illetve a legfejlettebb mesterséges intelligencia chipekre, amelyeknek az exportját épp az esetleges katonai felhasználással kapcsolatos aggodalmak miatt korlátozzák. 

Jó szándéka jeléül a mostani tárgyalássorozat előtt a kínai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy már jóvá is hagyott néhány exportengedély-kérelmet.

Sok elemző most arra számít, hogy Kína fenntartja az exportkorlátozásokat, és szelektíven engedélyezi majd az exportot a különféle kedvezményezett partnereknek.

Kína gazdasági növekedése persze az erős tárgyalási pozíció ellenére továbbra sem nevezhető acélosnak. A héten közzétett statisztikák az Egyesült Államokba irányuló export meredek, 34,5  százalékos visszaesését mutattak, ami a COVID-járvány kitörése óta a legnagyobb csökkenés, bár az is igaz, hogy az európai és délkelet-ázsiai értékesítés növekedése valamelyest ellensúlyozni tudta ezt a kiesést.