A Centre for European Reform (CEF) szerint tavaly év végére Nagy-Britannia gazdasága 5,2 százalékkal - vagyis 31 milliárd fonttal - kisebb volt, mint amekkora a Brexit és a Covid-járvány nélkül lett volna.

"Nem hibáztathatjuk a brexitet az 5,2 százalékos GDP-csökkenésért teljes egészében... de nyilvánvaló, hogy a kilépés tehet erről nagyrészt" - mondta John Springford, a CEF tanulmányának szerzője az Independent szerint.

A CER egy alternatív Egyesült Királyság teljesítményét modellezte - ha a nemzet az EU egységes piacán belül maradt volna - más, a brithez hasonló fejlett gazdaságok adatai alapján. Springford szerint nehéz volt szétválasztani a brexit és a Covid elmúlt évekbeli gazdasági hatásait - de egyértelműnek nevezte, hogy a nagyobb negatív hatást a brexit okozta.

A közgazdász szerint a jelenlegi Egyesült Királyság és a "hasonmás" gazdasága között hatalmas szakadék tátongott, mielőtt a világjárvány 2020 tavaszán lecsapott volna. Springford szerint a zárlatok 2021-es megszűnése utáni lassú gazdasági teljesítmény is azt mutatja, hogy a jelentős lemaradást főként a brexit és nem a járvány okozta.

"Az Egyesült Királyság hamarabb véget vetett a Covid-korlátozásoknak, mint sok társa, részben annak köszönhetően, hogy 2021-ben korán megkezdte a védőoltási kampányt" - mondta Springford, aki szerint ennek gyorsabbá kellett volna tennie a Covidból való gazdasági kilábalását, mint más országoknak, nem pedig lassabbá.

A CER tanulmánya szerint "nehéz nem megtenni azt a következtetést, hogy a brexit súlyosan visszavetette a GDP-t, a beruházásokat és az árukereskedelmet. Szerinte az uniós kilépés problémáit kezelnie kellene a politikának. 

A jelentés szerint igazán nagy kárt az okoz, hogy a brit cégeknek több bürokratikus terhük van, amely továbbra is költséges fennakadásokat okoz az EU-val folytatott kereskedelemben. De hiányoznak az EU-s piacok is. A Boris Johnson vezette kormány egyébként épp tetézni akarja a bajokat azáltal, hogy felrúgja az unióval kötött megállapodást Észak-Írország helyzete miatt.