Fontos hét áll előttünk makrogazdasági fronton, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több lényeges adattal is jelentkezik, illetve az MNB is kamatdöntő ülést tart.

Erre lesz érdemes figyelni a héten

Hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiadja a részletes tájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének május végi helyzetéről.

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

Bár a társasági adó befizetésének határideje ezúttal június 2-ra esett, így is 238,4 milliárd forint adóbevétel érkezett be a hónap végéig. Május végéig az államháztartás központi alrendszere 2800,9 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2747,2 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 45,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 99,0 milliárd forintos hiányt mutattak.

Csütörtökön derülnek ki a friss turisztikai adatok: a KSH ekkor közli a turisztikai szálláshelyek májusi forgalmát.

Áprilisban a turisztikai szálláshelyeken 1,4 millió vendég 3,4 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 16 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, amelyhez az idén teljes egészében áprilisra eső nagypéntek és húsvét is hozzájárult.

Pénteken pedig a májusi foglalkoztatottság és munkanélküliség lesz terítéken.

Áprilisban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 666 ezer fő volt. A munkanélküliek száma 215 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.

A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 503 ezer fő dolgozott, amely 34 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakában mért értéktől, míg a közfoglalkoztatottak létszáma 67 ezer, a külföldön dolgozóké pedig 103 ezer fő volt.

A munkakeresés átlagos időtartama 13,1 hónap volt, az összes munkanélküli 44,1 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, miközben 35,0 százalékuk már legalább egy éve nem talált munkát.

Újabb döntés születik a kamatokról

Kedden tartja következő kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.

A testület májusi ülésén nem módosította az alapkamatot, így az 6,50 százalék maradt, a kamatfolyosó két széle sem változott: az egynapos (O/N) betéti kamat 5,50 százalék, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalék maradt.

Az MBH Bank Elemzési Centrum elemzőinek nem változott az a várakozása, miszerint az MNB továbbra is kivárhat a kamatcsökkentésekkel és egyelőre ismét kamattartást jelenthetnek be. Előrejelzésük szerint év végéig egy kamatcsökkentés beleférhet az MNB részéről, jelenleg 6,25 százalékra várják a hazai alapkamatot december végére. Ehhez azonban mindenképpen az kell, hogy az inflációs kilátások jövőre 4 százalék alatti átlagos szintet valószínűsítsenek, a forint árfolyama pedig stabil maradjon. 

Legutóbb tavaly szeptemberben változott a jegybanki alapkamat, akkor 25 bázispontos csökkentésről határoztak.

Ennyit keresnek most a magyarok

Múlt kedden tette közzé a KSH a keresetek áprilisi alakulására vonatkozó adatokat.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 708 300, a nettó átlagkereset 486 500 forint volt. A bruttó átlagkereset 9,8, a nettó átlagkereset 9,6, a reálkereset pedig 5,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A bruttó kereset mediánértéke 564 800 forintot, a nettó kereset mediánértéke 392 700 forintot ért el, mindkettő 10,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

Márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 714 400 forint, a nettó átlagkereset 490 400 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,5, a nettó átlagkereset 8,4, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A bruttó kereset mediánértéke 550 000 forint, a nettó kereset mediánértéke 381 700 forint volt, 8,6, illetve 8,3 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.