Pont került a hónapok óta pedzegetett kérdés végére: eldőlt, hogy Joe Biden amerikai elnök jövő év elején Donald Trumpnak adja vissza a stafétát és a Fehér Házat. A volt elnök a tisztségért folyó küzdelemben legyőzte ugyanis az aktuális demokrata alelnököt, Kamala Harrist.
„Ezt a választást inkább Trump nyerte meg, nem Harris veszítette el. 2016-ban inkább Hillary Clinton veszítette el a választást, ezúttal azonban nem ez történt. A republikánusok sokkal szervezettebbek, összeszedettebbek voltak idén, mint négy évvel ezelőtt, ezért is érhettek el ennyire látványos eredményt” – nyilatkozta az Economxnak Csizmazia Gábor, a NKE John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa.
Kapcsolódó
A republikánusok nem pusztán Trump sikerének örülhettek, a szenátusban is többséget szereztek (53-46) valamint a képviselőházban is megvan még erre a lehetőségük. Cikkünk publikálásáig ez utóbbi „verseny” még nem dőlt el a republikánusok és a demokraták között: jelen állás szerint 213 képviselőjük lesz az alsóházban, míg a többséghez 218-ra lenne szükség. A szavazatok számlálása még folyamatban van.
A demokraták mozgástere mindenesetre most jelentősen beszűkült. „A hangjukat persze tudják hallatni, és a kongresszuson kívül is megvannak a kommunikációs csatornáik. A képviselőházban legfeljebb azt tudják kihasználni, ha vékony lesz a republikánus többség, tehát 218-220 fővel számolhatnak ott a republikánusok, akkor esetleg a párton belüli alsóházi megosztottságot kihasználhatják a demokraták” – magyarázta a szakértő.
Érkeznek a védővámok – vagy mégsem?
Trump meglehetősen sok ígéretet tett a kampány során. Több alkalommal is beszélt például arról, hogy megválasztása esetén minden külföldön gyártott termékre 10-20 százalékos vámot vet ki. Kiemelt céljaként emlegette az európai autóipar megszorongatását.
„Az összes kis európai állam együtt utasítja vissza az autóinkat, de nem kellenek nekik a mezőgazdasági termékeink sem. Ellenben autók millióit adják el az Egyesült Államokban. Ezért viszont nagy árat kell majd fizetniük” – mondta.
Akad olyan szakértő is, aki szerint a vámok jelentős emelése csak blöff volt Trump részéről, és valójában nem valósítja meg. Ezzel ugyanis egy másik ígéretét szegné meg, miszerint az elnöksége alatt csökkennek majd a megélhetési költségek. A vámok emelése ezzel szemben az infláció emelkedését eredményezné.
Csizmazia Gábor szerint azonban vámokra jó eséllyel számítani kell azt követően, hogy a Trump-adminisztráció munkához lát.
Trump többször is elmondta, hogy jó eszköznek tartja a vámokat. Ez két dolgot jelenthet: egyrészt, hogy bevételnövelésre szeretné használni a vámokat. Itt nagy kérdés, hogy a befolyt vámokból tudja-e pótolni az adócsökkentéssel kieső bevételeket. Másrészt pedig az is elképzelhető, hogy nem a bevételnövelés vagy a hazai szektorok védelme a célja a vámokkal, hanem hogy rávegye a partnerországokat, hogy Kínával szemben zárjanak össze. Ebben az esetben inkább csak furkósbotnak használná a védővámokat
– mondta.
Biztosan elégedett lehet Magyarország?
Ahogy arra több elemző is rámutatott már, a magyar kormány egyértelműen sikerként könyvelte el Trump sikerét, gazdasági szempontból viszont már nem feltétlen jó hír Magyarországnak a volt elnök visszatérése. Ha a védővámokat – ígéretéhez híven – kiveti az Európai Unióban gyártott termékekre is, az értelemszerűen nem lesz előnyös a magyar gazdaságra nézve. Ha viszont valóban csak fenyegetésképp szolgálna ez a lehetőség, a kínaiakkal szembeni összezárásra való ösztönzésképp, annak sem örülhet felhőtlenül a magyar kormány. Ez ugyanis a keleti nyitás gazdaságpolitikájával ellentétes lenne.
„A magyar kormánynak elsősorban politikai előnyt jelent Trump győzelme, a kereskedelempolitika pedig az EU-ban közösségi hatáskör. 2018 nyarán például Trump állítólag megemlítette, hogy a lengyelek – mint baráti kormány – mentesülnek a kivetett vámok alól. Ez az ígéret azonban értelmezhetetlen volt, miután a kereskedelempolitika nem Varsó kezében volt. Ilyen tekintetben tehát az előny inkább politikai” – fogalmazott a szakértő.
„Gazdasági tekintetben előfordulhatnak transzatlanti viták, de nem hiszem, hogy jobban eldurvulnának, mint Trump első ciklusa alatt. Látni kell azt is, hogy a Biden-adminisztráció az előző kormány védővámjaiból többet is visszavont vagy csökkentett, de az acél- és alumíniumvámokat például nem szüntette meg. Átalakította csak, kvótákat vezetett be az EU-val szemben, bizonyos szint felett pedig ugyanúgy védelmi mechanizmusok léptek életbe.”
Hozzátette, meglátása szerint a magyar kormány védelmi előnyt is bezsebelt Trump győzelmével a politikai mellett. Annak ellenére is, hogy felmerült, hogy Trump a NATO-ból való kilépéssel fenyegetődzhet. De sokan prognosztizálják azt is, hogy a régi-új elnök megpróbálhatja kiharcolni, hogy többet költsenek védelemfejlesztésre a szervezet tagállamai.
„Az előbbi valószínűtlen, nem érdeke kivonulni a NATO-ból, hiszen ez jelenti az Egyesült Államok számára a legfőbb kapcsot Európához. Az már valószínűbb, hogy Trump megpróbál majd több védelmi kiadást kifacsarni az európai országokból. Valójában azonban ez sem Magyarországot érinti elsősorban, a kelet-közép-európai országok többsége eleget tesz azoknak a követelményeknek, amelyeket a NATO-szövetségben megfogalmaztak. Nevezetesen, hogy a védelmi kiadások a GDP legalább 2 százalékát tegyék ki, 20 százaléka pedig védelmi beszerzésre, eszközbeszerzésre irányuljon. Ebben a lengyelek a legerősebbek, de Magyarország is teljesíti ezt.”
Mire számíthatnak az ukránok?
Trump Ukrajna kapcsán is hangzatos ígéreteket tett. A politikus-üzletember gyakorlatilag az orosz-ukrán háború kitörése óta hajtogatja, hogy az orosz támadás nem történt volna meg, ha még 2022-ben is ő állt volna az Egyesült Államok élén. A republikánus elnökjelölt máig kitart ezen állítása mellett, és számos alkalommal megígérte már: ha ismét ő kerül a hatalomra, néhány nap alatt véget vet ennek a fegyveres konfliktusnak.
„A kapcsolódó érdekcsoportok kommunikációja alapján világos, hogy ezt az ígéretet nem kell szó szerint venni. Azt nem tudni még, hogy rögtön diplomáciai útra terelné Trump a háború rendezésének kérdését vagy pedig felfegyverzett diplomáciát alkalmaz. Ez azt jelentené, hogy ad Ukrajnának fegyvereket, de hozzáteszi, hogy egzakt terveket szeretne látni azzal kapcsolatban, hogy ezeket mikor és hol használják. A republikánus panasz mindig is az volt Biden Ukrajna-politikájával kapcsolatban, hogy mindig csak annyi fegyvert ad, amennyi éppen elég, és ahhoz már nem elég, hogy az ukránok komolyabb áttörést érjenek el a bevetésükkel” – mondta Csizmazia Gábor.
Hangsúlyozta, az elképzelhető, hogy Trump a pénzcsapot elzárja Ukrajna felé, és nem biztosít több hitelt és segélyt az országnak.
Az Egyesült Államok jövőbeli Ukrajna-politikáját azonban alapjaiban határozhatják meg a kinevezések is, hogy kik alkotják Trump közvetlen tanácsadói körét.
Ha például Elbridge Colby korábbi Pentagon-tisztviselő befolyásos szerepet kap akár a Nemzetbiztonsági Tanácsban, akár a Pentagonban, az Egyesült Államok figyelme gyorsabban fordulhat a Távol-Kelet felé. Ő ugyanis nyíltan beszél arról, hogy nincs semmi baja az ukránokkal, de az elsődleges stratégiai kihívó a Kínai Népköztársaság, ezért leginkább a Távol-Keletre kellene összpontosítani
– magyarázta a szakértő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Már nem a plázákban bóklászik a Z-generáció, sokkal menőbb helyet találtak

Pusztító parazita terjed Európában: átszúrja a bőrt, és megtámadja a létfontosságú szerveket

Példátlan, ami Tihanyban történt, ezt Orbán Viktor sem hagyta szó nélkül

Brutális emelkedés: a használtautó-piacot is berobbantotta Trump

Veszélyben vannak az androidosok, azonnal törölniük kell néhány alkalmazást

Az apokalipszis előtt lesz még egy békés nyarunk? Európa beleremeghet Putyin döngő lépteibe?

Készülődik az újabb Békemenet? Magyar Péterbe keményen beleszállt Bencsik András

Világhírű kiállítás érkezik Budapestre

Korlátozást vezet be a népszerű drogérialánc a kormánydöntés után
