BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már hivatalos az eredmény: Donald Trump a következő amerikai elnök

A republikánus jelölt négyet is behúzott a csatatérállamok közül, ezzel megszerezte a szükséges számú elektori szavazatot. A Szenátusban is átvették a hatalmat a republikánusok.

2024. november 6. szerda, 10:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Wisconsin megnyerésével biztossá vált Donald Trump elnökválasztáson aratott győzelme,

a csatatérállam megnyerésével 277 elektori szavazattal rendelkezik, a győzelemhez pedig 270 szavazat szükséges.

Így szavazott Amerika

Az első szavazóhelyiségek bezárása után Vermont 3 elektori szavazatát Harris, míg Kentucky 8, Indiana 11 és Nyugat-Virginia 4 elektori szavazatát Trump nyerte el.  

Ezt követően Trump megnyerte a kulcsfontosságúnak számító Floridát, 13 százalékkal győzte le a demokrata jelöltet.

A csatatérállamok közül először Észak-Karolina hirdetett eredményt: a 16 elektori szavazat a republikánus elnökjelöltté lett. Ezt követően nem sokkal Georgiában is kihirdették Donald Trump győzelmét. Pennsylvania behúzásával pedig lényegében el is dőlt a választás, nem maradt Kamala Harris előtt út a győzelemhez.

Új aranykort ígért az amerikaiaknak

„Szeretném megköszönni az amerikai népnek azt a rendkívüli megtiszteltetést, hogy az Egyesült Államok 45. és 47. elnökévé választottak. Harcolni fogok minden állampolgárért, családért, mindenki jövőjéért. Minden egyes nap küzdeni fogok a népért, és addig nem nyugszom, amíg meg nem teremtjük azt az erős, biztonságos és virágzó Amerikát, amelyet mi és gyermekeink is megérdemelnek. Ez valóban Amerika aranykora lesz” – mondta támogatói előtt Donald Trump.
 
„Okkal írtunk történelmet ma este, legyőztük azokat az akadályokat, amelyeket senki sem gondolt lehetségesnek, és most már világos, hogy a leghihetetlenebb politikai dolgot értük el” – jelentette ki. Hozzátette: ez a nap örökké emlékezetes marad, mint a nap, amikor az amerikai nép visszanyerte az irányítást országa felett.
 
Donald Trump megismételte fogadalmát, hogy fellép az okmányokkal nem rendelkező bevándorlókkal szemben. A határok lezárása mellett erős hadsereget ígért, valamint az adósságok kifizetését és az adók csökkentését. 

Nem fogok háborút indítani. Meg fogom állítani a háborúkat

– közölte a támogatóival Trump. Végül azt mondta: „itt az ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az elmúlt négy év megosztottságát”.

A Szenátusban is átvették a hatalmat a republikánusok

A Szenátusban a választást megelőzően a demokratáknak volt többsége, a 100 szenátorból 51 a demokrata frakcióban ült vagy függetlenként a demokratákkal szavazott. 

Nyugat-Virginiában sikerült először fordítaniuk a republikánusoknak, ahol Jim Justice kormányzót választották meg az állam következő szenátorává. 

A szenátusi többség biztos megszerzését pedig Ohio jelentette, ahol Bernie Moreno legyőzte a hivatalban lévő demokrata szenátort, Sherrod Brown-t. 

Jelen pillanatban a republikánusok 52 székkel rendelkeznek, míg a demokraták 42-vel, a fennmaradó 6 államban pedig a demokraták birtokolják jelenleg a szenátori posztot, így akár jelentősen is nőhet még a republikánus többség.

A Képviselőházban még kérdéses a többség

A választás előtt a Képviselőházban 220-212 arányban voltak többségben a republikánusok, a cikk írásának pillanatában 197-177-re vezetnek, a többséghez 218 mandátumra van szükség.

Orbán Viktor jó lóra tett
Orbán Viktor kormányfő szerda reggel 7 órakor már kiírta a Facebook-oldalára, hogy „Jó reggelt, Magyarország! Úton egy gyönyörű győzelem felé”.

„Egy fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését. Hatalmas küzdelmet. Börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág Amerikában, és mégis győzött” – kommentálta később a miniszterelnök Donald Trump győzelmét.

Orbán Viktor a közösségi oldalára feltett videójában azt mondta: ez mindenkinek, aki hisz az akaratban, a küzdelemben és a kitartásban, nagy biztatást jelent, a világnak pedig a béke reményét. A miniszterelnök úgy véli, óriási esély van arra, hogy az év végére többségben legyenek a nyugati világban a békepárti erők, és legyőzzék a háborúpártiakat.

„Erre most óriási esély van, és ha így történik, akkor meglódulhat a gazdaság, és az amerikai-magyar kapcsolatok is visszatérhetnek a régi aranykorba. Számos tervünk van, amiket Donald Trump elnök úrral a következő évben végre tudunk hajtani” – tette hozzá.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet