– Az oroszok hídfőállásokat készítenek az offenzívához, többek között Zaporizzsjában is. Ez egy stratégiai város, bár kétségtelenül nem olyan fontos, mint Odessza. Fő stratégiai céljuk, hogy Herszon, Mikolajiv és Odessza elfoglalásával összekapcsolják a megszállt krími folyosót Transznisztriával – mondta Valerij Prozapasz, az ukrán fegyveres erők őrnagya az espresso.tv-nek adott interjújában.
Fel kell készülnünk a legrosszabbra, akkor nem fogunk meglepődni
– teszi hozzá.
– Zaporizzsja elfoglalása után tovább tudják folytatni a mozgásukat dél felé, kényelmesen átkelve a Dnyeperen, kikötve Herszon régióban.
A főtiszt szerint Ukrajnának fel kell készülnie a különféle eshetőségekre. Aztán ha az oroszoknak nagy horderejű terveik is vannak, azokat nem tudják megvalósítani.
– Bár a helyzet nem könnyű, nézzük meg az elmúlt évi mozgásukat. Nem volt könnyű dolguk. Előnyük bizonyos szempontokat nézve nem határtalan. Prozapasz szerint az oroszok idén nem lesznek képesek fenntartani a támadások eddigi intenzitását, habár nyilvánvalóan mindent megpróbálnak majd.
A Transznisztria néven futó, Moldáviából kivált szakadár állam habár tengerparttal nem rendelkezik, Ukrajna és Moldova közé ékelődve stratégiai helyen fekszik. Legutóbb azzal került a hírekbe, hogy miután Kijev az év első napján lekapcsolta az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázszállítást, úgy nézett ki, hogy humanitárius katasztrófa bontakozik ki a moldovai Dnyeszteren túli régióban. Végül Moldova segített továbbítani a Török Áramlaton érkező orosz gázt, így nem lett belőle akkor a balhé, mint abban Moszkva nyilvánvalóan reménykedett.
Ettől függetlenül habár fogyatkozóban, de még mindig vannak arra felé olyan oroszajkúak, nem beszélve a másfél ezer orosz békefenntartóról, akik szívesen üdvözölnék az orosz felszabadító csapatokat a mind gazdaságilag, mind földrajzilag elszigetelt kamuállamban.
És nyilvánvalóan Putyin is szívesen megvédené az érdekeiket, például az odesszai terület bekebelezésével, elzárva Ukrajnát a Fekete-tengertől.

Más kérdés, hogy egy ilyen offenzívával, pont hogy nem távolodna, hanem közelebb kerülne a NATO-tag Romániához és Bulgáriához – az Ukrajna megtámadását igazoló érv pedig egy csapásra nevetségessé válna.
Mindenesetre a két uniós tagállam komolyan tart ettől az egyelőre nem túl reális opciótól.
Bulgária egy multinacionális koordinációs központ létrehozását javasolta a Fekete-tenger nyugati részén a hajózás biztonságának biztosítása érdekében. Az ország beleegyezett abba is, hogy befogadja a tervezett központot.
A javaslatot Rossen Zseljazkov bolgár miniszterelnök tette a „tettre készek” párizsi találkozója után.
A bolgár koncepció szerint a központ biztosítja a folyamatos tengeri felügyeletet, és korai figyelmeztetést ad a lehetséges fenyegetésekről vagy ellenséges tevékenységekről. Emellett szorgalmazták, hogy meg kell erősíteni a Fekete-tenger kritikus víz alatti infrastruktúrájának ellenálló képességét.
„A cél a hajózásra vonatkozó iránymutatások meghatározása, valamint a légi és vízi felügyelet végrehajtása – mind a kritikus infrastruktúra biztosítása, mind az esetleges ellenséges akciók felderítése érdekében a fekete-tengeri térségben” – hangsúlyozta Zseljazkov a találkozó után az Euractiv tudósítása szerint.
A Fekete-tenger biztonsága az Oroszország és az Egyesült Államok között folyamatban lévő tárgyalások központi kérdése. Bulgária már három évvel ezelőtt kérte, hogy a térségben a NATO-koordinációs központot helyezzék el a területén.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet
