A román elnök május végi látogatásakor a helyi illetékesek három hetes határidőt ígértek a mentési munkálatok elindítására, de a határidő lejártával sem került még egyetlen cső sem a helyére a több százból.

A község utcái kihaltak, a turisták elmaradtak, és a sóbánya bezárása súlyos gazdasági károkat okoz a helyieknek

– írja az Index az összefoglalójában.

  • A mentési terv szerint a Korond-patak vizét egy úgynevezett „bypass megoldással” csőbe vezetik, így akadályozva meg az édesvíz bejutását a bányába.
  • Csak ezt követően lehet kiszivattyúzni a több millió köbméternyi sós vizet a föld alatti tárnákból.
  • A patak medrét is át kellett helyezni, mert a korábbi mederben keletkezett lyukban tűnt el a megduzzadt patak vize, amely két és fél napon át feltöltötte a bányát.
  • Bár a lyukat huszonhat kamionnyi zúzott kővel sikerült feltölteni, a lényegi munkálatok alig haladnak, így a megoldás még messze van - derül ki a Magyar Hang által készített videóból.

A parajdi sóbánya helyzete nemcsak a turizmust, hanem a környék ivóvízellátását is veszélyezteti: a Korond-patakból a sótartalom már olyan magas, hogy a közeli települések vízművei nem tudnak megfelelő minőségű ivóvizet szolgáltatni.

A Maros megyei hatóságok Bukarest pénzügyi támogatását várják sótalanító berendezések beszerzésére. Eközben Parajd utcáin a nyári szezon első napján is csak munkagépek és tűzoltók járnak, a fürdő és a panziók üresek, a helyi lakosok pedig egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek a bánya bezárása miatt.