Vészesen terjed az új, NB.1.8.1 nevű Covid-variáns, amelyet először 2025 januárjában azonosítottak, azonban csak most kapott fokozott figyelmet a tudományos közösségtől. A szakértők megfigyelései szerint ez a változat könnyebben terjed, és képes áttörni a vakcinák vagy korábbi fertőzések által kialakított védelmet is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már megfigyelés alá helyezte a vírus új változatát, mivel a globális terjedése felgyorsult, és a korábbi változatoktól jelentősen eltérő jellemzőket mutat.

Márciusban a világszerte regisztrált Covid-fertőzések mindössze 2,5 százalékáért volt felelős az új variáns, áprilisra ez az arány már meghaladta a 10 százalékot. Különösen súlyos a helyzet Ausztráliában, ahol a téli időszak kezdete további teret nyit a járvány terjedésének.

Teljesen megszokott, normális folyamat, hogy a vírus változik, átalakul. A Covid elleni játszma korántsem ért még véget, állandóan változó helyzetben vagyunk

idézi a Pénzcentrum Kemenesi Gábor virológust. 

Az NB.1.8.1 rekombináns variáns

Az NB.1.8.1 rekombináns variáns, amely a vírus korábbi változatainak genetikai keveredéséből alakult ki. Számos új mutációt tartalmaz, amelyek pontos hatásait a tudósok még vizsgálják. Egy nemrég publikált kutatás eredményei azonban arra utalnak, hogy ez a változat hatékonyabban képes megfertőzni a sejteket az elődeinél. 

A jelenlegi adatok alapján nincs bizonyíték arra, hogy az új variáns súlyosabb megbetegedést okozna. A fertőzés tünetei megegyeznek a már ismert Covid-tünetekkel: torokfájás, kimerültség, láz, köhögés, izomfájdalom és orrdugulás. Ritkább esetekben előfordulhat hányinger, hasmenés, valamint a szag- és ízérzékelés változása