Varga Mihály jegybankelnök alaposan felkavarta ma az állóvizet. Egyrészt közölte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint mindössze 0,8 százalékos GDP-növekedés várható idén, ami elmarad a kormányzat várakozásaitól (a márciusi jelentésben még 1,9-2,9 százalékos GDP-bővülést várt a jegybank idén), miközben az idei éves inflációt 4,7 százalékban határozta meg. Ez nemcsak a gazdaságpolitika, hanem az MNB toleranciasávát is meghaladja.
A kamatdöntésről szóló sajtótájékoztatón (a Monetáris Tanács mai ülésén az alapkamatot
6,5 százalékon tartotta) Varga Mihály közölte, hogy amíg idén éves átlagban 4,7 százalékos infláció várható, addig 2026-ban 3,7 százalékon, 2027-ben pedig 3 százalékon alakulhat a fogyasztóiár-index.
Felidézte, hogy májusban az infláció 4,4 százalékra emelkedett, így bár az árkorlátozó intézkedések rövid távon jelentős inflációmérséklő hatással bírnak, ugyanakkor a vállalatok árazási viselkedésében továbbra is erős átárazások figyelhetők meg.
Ezért is kérdeztünk rá, hogy vajon mi lesz az árrésstop-intézkedéseivel, meddig számolnak azokkal a jegybanknál, és milyen kockázatokat látnak a szabályozás kivezetésével.
Kemény lesz az ősz
Legutóbb május végén egy Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter közölte, az árrés-szabályozás jó eszköz, ezért vezették be az élelmiszereknél, majd a háztartási cikkek esetében. Szigorúan lépünk fel minden áremelés ellen, ma a hatóságok és a GVH a legfontosabb feladatának tekinti a szabályok betartatását - tette hozzá akkor a miniszter, majd elárulta: meghosszabbítják az árréscsökkentését augusztus 31-éig. Így lehet számolni azzal, hogy az élelmiszereknél és a háztartási cikkeknél a jelenlegi szabályozás hatályban marad.Varga Mihály az Economxnak válaszolva elmondta, a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan arra törekszik, hogy Magyarország kormányával kölcsönös felelősségi viszonyok, és a kompetenciák kölcsönös tiszteletben tartásával működjön együtt. Azt világossá szerette volna tenni, hogy olyan együttműködésben érdekeltek, ahol a döntéseket egymástól függetlenül hozzák meg. Így van ez az árrésstop esetében is - magyarázta Varga Mihály.
Mi abból indulunk ki, amiről dönt a kormány
- hangsúlyozta, hozzátéve: nyilván elmondják a véleményüket, mérlegelik a monetáris politika szempontjait, de tiszteletben tartják azt a kompetenciát, amivel a kormány dönt.
És mi a döntésekből indulunk ki
- erősítette meg.
Olvassuk, hogy esetleg mely politikusok, vagy kormánytagok milyen magánvéleménynek adnak hangot, de amíg ezek nem manifesztálódnak kormánydöntésekben, addig ezekből nem lehet kiindulni
- fogalmazott Varga Mihály
Majd azzal zárta, hogy az árrésstoppal kapcsolatos döntések ellenére az infláció alakulása ebben az évben nem tudja elérni az MNB inflációs tolerancia sávját.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

A Revolut felfüggeszti néhány szolgáltatását Magyarországon

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Brutális lemaradás: 13 EU-ország már elérte, amiről mi csak álmodunk

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Pár hétre hatalmas akciót hirdetett az IKEA

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump megállapodott

Újabb BKK-s járaton szűnik meg az elsőajtós felszállás

Trump kivételt tenne a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal
