Kína és az Egyesült Államok küldöttsége 90 napos szünetben állapodott meg a kereskedelmi háborúról Genfben. Mindkét fél 115 százalékponttal csökkenti a vámokat május 14-től. Így az Egyesült Államokba érkező kínai importot 30, míg a Kínába érkező amerikai importot 10 százalék vám terheli az egyeztetések alatt.
Az amerikai-kínai ideiglenes vámmegállapodás bejelentését követően kilőttek a részvénypiacok, az olaj és a dollár árfolyama, míg az arany ára csökkent. Hirtelen felgyorsultak a tárgyalások és nem csak Peking és Washington között, de globális szinten is. A szakértő szerint az Egyesült Államok továbbra is szeretné kiszorítani Kínát.
Washington részéről ez nem hátraarc, hanem egy hosszútávú stratégia taktikai lépése
– mondta lapunknak Reile Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatója, aki úgy látja, hogy az Egyesült Államok részéről ez üzenet az Európai Uniónak is, aki már elkezdte a tapogatózást Kína felé.
A szakértő szerint hosszabb távon az Egyesült Államok érdeke az, hogy egy közös, erős piac épüljön ki a kínai gazdaság ellen, amiben számít az Európai Unióra és az érdekszférájába tartozó egyéb területek támogatására.
Lehet, hogy egy teljes szabadkereskedelmi egyezmény a cél a nyugati világban?
„Washingtonnak nem érdeke, hogy Brüsszel Pekinghez kötődjön. Egy USA-EU-Latin-Amerika együttműködés, a maga 1,2 milliárd lakosú piacával, könnyebben tud ellensúlyozni egy feltörekvő Kínát”
– fogalmazott Reile Zsolt, aki úgy látja, hogy az utóbbi hetek extrém mértékű vámtételei mindkét oldalt komoly kihívás elé állította, amelyet az Egyesült Államok, mint a világ legnagyobb gazdasága, kevésbé érzett meg. Kína esetében igaz, hogy mindössze csak 15 százalékról beszélünk, amit az amerikai piacra termel, ennek kiváltása azonban komoly gondok elé állítja Pekinget, pláne úgy, hogy egyelőre nem tudja a saját belföldi keresletét sem növelni.
„Egyértelműen Kína van jobban rászorulva az Egyesült Államokra. Fordított esetben Trump nem lépte volna meg a vámok drasztikus emelését. Ne felejtsük el, hogy hivatalos egyezmények még nincsenek, folynak a tárgyalások, sok szám jelent meg a sajtóban”.
– közölte a szakértő, aki szerint időt nyernek a felek azzal, hogy a vámháborús kardcsörtetésből visszavesznek. Mindkét oldal egy nagyobb stratégia kidolgozásán dolgozik. Mind Peking, mind pedig Washington teljes gőzzel tárgyal harmadik felekkel világszerte.
Nem hiszem, hogy gyors enyhülés következik be Kína és az Egyesült Államok között, de a szövetségesek megkeresése, azokkal történő tárgyalások levezetésére időhöz jutnak
– fűzte hozzá Reile Zsolt, egyben hozzátette, hogy az érdekek felülírják a bizalmat, ezért nem biztos, hogy kialakulhat kölcsönös bizalom Peking és Washington között. A két fél tárgyalási stílusa, hosszútávú stratégiája teljesen különbözik és ütközik egymással.
„Donald Trump gyors és energikus stílusa, egy vadnyugati szalon ajtó berúgásához hasonlítható: a szalonban azonban nem csak a kínaiak ülnek, hanem az EU, az Egyesült Királyság, és számos más ország, akikkel az amerikai elnök szeretne hosszútávon együttműködni. Vegyük példának az EU-t. Ezt a hatalmas piacot az USA nem akarja elidegeníteni, Kínához tolni, sőt, érdeke, hogy még jobban bevonja gazdasági kapcsolataiba. Az új német kormányon is azt látjuk, hogy próbál Washingtonhoz közelebb kerülni”– vélekedett a szakértő.
Az érdekszférák egyre inkább alakulnak, és az MKI vezető kutatója szerint elképzelhető, hogy egy második hidegháború kialakulásának vagyunk szemtanúi. Most szerencsére azonban nem felosztás zajlik, ahogy anno Jaltában és Potsdamban, hiszen a harmadik feleknek most van beleszólásuk, hogy hova szeretnének tartozni.
„Azt, hogy Magyarország hova tartozik már korábban eldöntöttük: NATO tagok vagyunk, része az EU-nak, és mellesleg szoros kapcsolatot ápolunk a Trump-adminisztrációval is”
– tette hozzá Reile Zsolt.
Eljött a leszámolás? Megrendítő ütést vinne be Trump
A szakértő szerint Washington csalódott a globalizációban és vesztesként tekint magára, mert a korábbi adminisztrációk révén feladta ipari előnyét és hozzásegítette Kínát ahhoz, hogy az olcsó munkaerővel és állami dotációk segítségével kihasználják az Egyesült Államokat és más gazdasági régiókat világszerte.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Tandemugrás áldozata lett egy oktató és egy négygyermekes anyuka
Trump ismét meglépte a váratlant, milliók áldják érte

Meggondolta magát a patinás német autóóriás, mégsem kérnek annyira az elektromos átállásból

Novák Katalin előkerült, és azt mondta, inkorrekt módon bánik vele a sajtó

Mindent ellepnek: ruhát, ételt, autót – hatalmas invázió indul a Balatonnál

Ezen a vasúti fővonalon utazna? A MÁV szerint nem jó ötlet

Lecsap a lakosság haragja az utcán hagyott roncsautókra
Rossz híreket kapott Brüsszelből az Orbán-kormány: már csak két és fél évig engedné az EU az orosz energiát

Most lett elege az EU-nak, amiért a magyar kormány a Lidlt és társait szívatja
