A Brüsszelben összeülő európai uniós tagállamok külügyminiszterei arról igyekeznek döntést hozni, hogy meghosszabbítják-e az Oroszországgal szemben fennálló, január 31-én lejáró szankciókat.

Orbán Viktor magyar kormányfő pénteken megvétózta a szankciók hosszabbítását. A miniszterelnök rádióinterjújában azt mondta: Magyarország mintegy 7500 milliárd forintot veszített el az elmúlt három évben a szankciók miatt, ami jóval több, mint amennyit a magyarok jövedelemadóként az államkasszába befizetnek.

Erre hivatkozva a miniszterelnök „behúzta a kéziféket” és az európai vezetőknek azt mondta, hogy ezt nem lehet folytatni tovább.

A vétó után Orbán Viktor Facebook-bejegyzésében azt közölte, hogy három feltételt szabott a szankciók meghosszabbításának támogatásához:

  1. Ha az ukránok segítséget akarnak, például szankcionálni akarják az oroszokat, akkor újra ki kell nyitni a gázútvonalat, és meg kell engedni, hogy a közép-európai országok, köztük Magyarország, behozhassák Ukrajnán keresztül azt a gázt, amire szükségük van.
  2. Ne támadják katonai eszközökkel azt az útvonalat, amelyen most hozzuk a gázt, mivel támadások érték azt az orosz területen lévő határpontot is, ahonnan a déli irányú gáz érkezik Magyarországra. Hagyják abba!
  3. Garanciát kérünk, hogy az olajszállítás terén ne ismétlődjenek meg azok a problémák, amiket a gáz terén tapasztaltunk, mivel az olaj is rajtuk keresztül jön, és ez komoly kockázatot jelent Magyarország számára.

A Vasárnapi Újságban, amelyet az ATV szemlézett, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott:

A hétfői, európai uniós tagállamok külügyminisztereinek ülése előtt már világossá tettük, hogy garanciák kellenek vagy az ukránoktól, vagy az Európai Uniótól arra, hogy a jövőben nem fogják fenyegetni az energiabiztonságunkat.

A külgazdasági és külügyminiszter nyomatékosította, hogy nem lehet károkat okozni a magyar gazdaságnak, és kockára tenni a magyar energiabiztonságot.

Azt is  aláhúzta: az elmúlt három évben „minden egyes nap ugyanaz volt az álláspontunk: a szankciók károkat okoznak”. Az európai gazdaságnak sokkal nagyobb károkat, mint az orosznak, és nem visznek közelebb a békéhez. Csak csökkentik az európai emberek életszínvonalát, és gazdasági veszteségeket okoznak az európai országoknak. Szijjártó szerint világossá vált, hogy „nekünk van igazunk”. A magyar érdekkel szemben Brüsszel nem tudott eddig szankciót életbe léptetni.