A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) tett feljelentést az Integritás Hatóság (IH) három Nógrád megyei halastavi projekttel kapcsolatos költségvetési csalás és hamis dokumentumok felhasználása miatt.
A projektek, amelyek összesen 487 millió forint európai uniós támogatásban részesültek, a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) keretében valósultak meg Kazár és Mátraverebély településein.
Az IH közleménye szerint a halastavak létrehozását célzó beruházások támogatási kérelmében 973 millió forint összköltség szerepelt, a támogatások kedvezményezettje egy budapesti székhelyű egyéni vállalkozó, akinek telephelyei a két településen találhatók.
A vizsgálat során kiderült, hogy a pályázatban előírt 20-200 hektáros halastó alapterületek nem feleltek meg a valóságnak, és a kedvezményezett a támogatásokat nem a megfelelő célokra használta fel.
- A kedvezményezett a projektek időtartama alatt (2018 és 2023 között) nem végzett engedélyezett halgazdálkodási tevékenységet, mivel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), mint halgazdálkodási hatóság nyilvántartása alapján nem rendelkezett halgazdálkodási joggal.
- Ennek híján a kedvezményezett a megítélt támogatást jogosulatlanul vette igénybe, valamint azt a MAHOP céljaival nem összeegyeztethető módon használta fel.
- A vállalkozó a projekt során fiktív gazdasági eseményeket tükröző számlákat és bizonylatokat nyújtott be, amelyek nem feleltek meg a valós tevékenységeknek.
Egy jellemző példa erre: a kedvezményezett halértékesítési bizonylatokkal akarta bizonyítani a halgazdasági működését, azonban a NAV adatai szerint az öt éves vizsgált időszakban kizárólag annak végén, 2023. 12. 15 és 2023. 12. 23 között állított ki nyugtákat, összesen 704 darabot, bruttó 17 421 467 forint összegben. Vagyis 9 nap alatt a kedvezményezett átlagosan 4 perc 46 másodpercenként állított ki nyugtát, átlagosan bruttó 24 746 forint összegben, ami töredéke a támogatási kérelemben bemutatott számlák értékének.
- A támogatás folyósítása a gyanú szerint kettős finanszírozással is párosult, mivel a kivitelezési szerződések nem tartalmaztak megfelelő feladatmegosztást a különböző vállalkozások között.
A vizsgálat nyomán az Agrárminisztérium leállította a támogatások kifizetését, kizárta a kedvezményezettet a támogatási rendszerből, és visszaköveteli a jogosulatlanul igénybe vett összeget.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!