BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több mint 8000 milliárd forintot buktunk el 3 év alatt, a miniszternek elege van a fenyegetettségből

Gulyás Gergely szerint fenyegetett helyzetben működik a magyar gazdaság, megváltozott a magyar munkaerőpiac. Kulcsterület a demográfia és a cigányság helyzete.

2025. május 15. csütörtök, 10:29

Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt öt év alatt folyamatos fenyegetésben volt a magyar a gazdaság, ismerte el Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A tárcavezető nyitotta meg ugyanis a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös, Munkaerőpiaci kihívások és jövőbeli tendenciák című konferenciáját, így a kancelláriaminiszter felfedte, hogy szerinte mi szabta át a hazai munkaerőpiacot.

Elhangzott, hogy a covid ideje alatt a kormány azt figyelte, hogy mennyi munkahelyet lehet megmenteni, a cégek pedig, hogy milyen alternatívái lehetnek a munkavégzésnek. Gulyás Gergely szerint ennek az átalakulásnak a hatásait még ma is érezhetjük.

A miniszter arra is kitért, még véget sem ért a világjárvány okozta sokk, újabb gazdaságpolitikai kihívásokat okozott az ukrajnai háború. Robbanásszerű energiaár-emelkedés, infláció, a gazdasági növekedés visszaesése, rövid ideig tartó recesszió, illetve az oroszág energiaköltségének a megnövekedése – sorolta a következményeket.

Gulyás Gergely szerint 7 milliárd euróra nőtt Magyarország energiaköltsége, a háború kirobbanása óta összesen 20 milliárd euróval, mai árfolyamon több mint 8 ezer milliárd forinttal lett több az energiaszámlánk

 – tette hozzá.

Szerinte a béke szavatolja a gazdasági növekedést, azonban

még egy békés időszakban is Ukrajna csatlakozása többe kerülne, mint amibe a háború került

 – szögezte le.

A költségvetésre kitérve elmondta, hogy abban demográfiai célokat jelöltek meg, hiszen a munkavállalás végső soron demográfiai kérdés. Kiemelte a családi adókedvezmények megduplázását, valamint a két és három gyermekes édesanyák élethosszig tartó adómenetességét is.

A munkaerőpiaci kihívások kapcsán felidézte, hogy 3,7-ről 4,8 millióra nőtt a munkavállalók száma, és még az idei első negyedévében is 7000 fős foglalkoztatás bővülés volt tapasztalható, és hazánk az éllovasok közé küzdötte fel magát a 81 százalék fölötti foglalkoztatottsággal. A munkanélküliség 4,3 százalékos, bizonyos területeken nincs is, és Gulyás Gergely szerint aki akar, talál munkát hazánkban. A feszes munkaerőpiacon nem változtatott sem a Covid, sem a háború – tette hozzá. Felhozta azt is, hogy az Eurostat adatai szerint a foglalkoztatásbővülés Magyarországon volt a legnagyobb az unióban, több mint 24 százalékos, szemben az uniós 11, vagy a csehországi 6,1 százalékkal.

Gulyás Gergely komoly kihívásnak nevezte a magyarországi cigányság további integrációját is, elmondta, 2010-ben alig több mint tíz százalékuk dolgozott, ma több mint 48 százalékuk. Ugyanakkor szerinte megfelelő programokkal van még hova előrelépni.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet