Az Európai Unió 2023-ban elfogadott bértranszparencia irányelve (Pay Transparency Directive – PTD) célul tűzte ki a nemek közötti bérkülönbségek csökkentését, és új kötelezettségeket ró a munkáltatókra. A tagállamoknak, így Magyarországnak is, 2026. június 7-ig kell jogharmonizációt végrehajtaniuk – írja a HR Portal.
A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara és a Debreceni HR Klub közös rendezvényén a bértranszparencia témája került középpontba. Az eseményen Dajnoki Krisztina, az egyetem Vezetés- és Szervezéstudományi Intézetének igazgatója rámutatott, hogy a bértranszparencia messze túlmutat egy egyszerű HR-eszköz szerepén: stratégiai kultúraváltás alapja lehet.
A nap másik kiemelt előadója, Jeránek Krisztina, a JobGroup tanácsadója az új uniós irányelvek gyakorlati vonatkozásaira világított rá. Elmondása szerint
a cégeknek a foglalkoztatotti létszám alapján háromévente vagy akár évente jelentést kell készíteniük a nemek közötti bérkülönbségekről. Ha a különbség meghaladja az 5 százalékot, részletes bérértékelés és egy konkrét intézkedési terv kidolgozása válik szükségessé.
Az új szabályozás további fontos eleme, hogy tiltja a pályázók korábbi fizetésének firtatását, átlátható bérezési gyakorlatokat követel meg, és kimondja: a díjazás többé nem lehet üzleti titok. A résztvevők megtudhatták, hogy azok a vállalatok, amelyek nem tartják be az uniós irányelveket, súlyos bírságokra számíthatnak, amelyek akár a bruttó árbevételhez vagy a bértömeghez is köthetők lehetnek, a tagállamok szabályozása szerint.
A szakértők egyetértettek abban, hogy a sikeres bevezetéshez elengedhetetlen a világos kommunikáció, az objektív bérezési struktúrák kialakítása és a munkavállalók bizalmának megszerzése. Bár a bértranszparencia önmagában nem oldja meg a bérfeszültségeket, az igazságosabb, átláthatóbb bérezési kultúra megteremtésének eszköze lehet.
A nap folyamán egy gyakorlati példát is bemutattak. Az ingatlan.com mögött álló United Platforms tavaly májusban transzparenssé tette dolgozóinak fizetését. Az alkalmazottak az intraneten bármikor megtekinthetik egymás bérezését. Rózsa Katinka, a vállalat HR vezetője kezdetben tartott ettől a radikális lépéstől, de végül a projekt motorjává vált, és ma már elkötelezett híve a bértranszparenciának.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Fontos dologról döntött az Országgyűlés, változások jönnek

Riadó a Fidesznél: akár kétharmadot is szerezhet a Tisza?

Azoknak lett igazuk, akik szerint furcsa a Mohu 33 milliárdos extraprofitja

Politikai okok miatt kell Djokovicnak elhagynia a hazáját

A Kossuth térre vonulnak a tanárok

Orbánék átpasszolták a devizahiteles ügyeket, a bíróságok pedig megállították

Minden ügyfelet érint az OTP döntése: erről tudnia kell

Stadion helyett sportpark: saját erőből épülhet meg az Újpest gigaberuházása

Kezdődik a nagykörúti őrület, utoljára 2019-ben volt ehhez hasonló
