Bármennyire is meglepően hangzik, az elmúlt évekhez képest most van a legjobb állapotban az államháztartás. A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ma bemutatta az államháztartás részletes adatait, amiből kiderül, hogy

áprilisig már 2930,4 milliárd forintos hiányt termelt ki a költségvetés. 

Ez a közel háromezer milliárd forint önmagában rekord, bár az elmúlt években nagyságrendileg mindig a mostani hiányösszeg közelében mozgott a költségvetés. A jó hír viszont az, hogy nem szállt el a költségvetés. Idén áprilisig az előirányzott hiány 71,1 százalékát értük el, ami soknak tűnhet, de

tavaly ilyenkor 103,3 százaléknál jártunk,

míg 2023-ban 79,7, előtte pedig 83,6 százalékos volt az aktuális hiányadat. 

Emögött egyébként többek között az áll, hogy az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Az NGM szerint ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók; itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék. 

Az év első négy hónapjában az általános forgalmi adóból (áfa) 2779,7 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 337,7 milliárd forinttal haladja meg. A tárca szerint a belföldi befizetések és az import utáni áfabevétel növekedett, ugyanakkor a dohány-termékek utáni áfabevétel csökkent. Úgy látják, a belföldi befizetések növekedése elsősorban a kereskedelem ágazathoz köthető. Az import utáni befizetések növekedése hátterében a forgalom alakulása áll. A dohánytermékek utáni bevételek alacsonyabb teljesülését a 2025. januári jövedéki adómérték-emelésre adott piaci reakció, a készletezési hatás magyarázza. A kiutalások alakulását a köztes ágazatok befizetése befolyásolja a minisztériumi kommunikáció szerint. 

A 2026-os költségvetés tervezete
A 2026-os költségvetés tervezete
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Mindenesetre a hiányról rekordként beszélünk, akkor az áfabevétel esetében is igaz ez. S ami a kormányzat számára reményre adhat okot, hogy az elmúlt két esztendővel szemben idén sikerült az áfa-előirányzat több mint 30 százalékát behúzni. 

Ez azért is fontos, mert az idei államháztartás bevételének 21,6 százalékát áfából tervezik (a tavaly 20,1 százalékos volt az áfa hányada). 

Egyébként a gazdálkodó szervezetek befizetéseiből már 1027 milliárdot, a fogyasztáshoz kapcsolt adókból 3571 milliárdot, míg a lakosság befizetéseiből 1773 milliárd forintot szedett be az állam, így az ilyen-olyan címszó alapján történő befizetéseinkből már 6371 forint folyt be. Ez az összeg teljes államháztartási bevétel felét teszi ki. 

Hogy ez mennyire nem egészséges, arra egyébként a nemzetgazdasági miniszter is rávilágított. Nagy Márton szerint ugyanis hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre, a fogyasztás alapú növekedés nem fenntartható. Felidézte, a gazdasági növekedést most a fogyasztás segíti, ami rövid távon szükséges, de nem azt jelenti, hogy fogyasztás alapú növekedésre kell átállni.

A sors furcsa fintora, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pont ma jelentette be, hogy a beruházások volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint 12,1 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 3,4 százalékkal mérséklődött.

  • 2025 I. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 11,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva.
  • A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, valamint a szállítás, raktározás járultak hozzá. A visszaesést az ingatlanügyletek, illetve az energiaipar növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.

Nagy Márton 2025-ről: Idáig vegyes a kép

Nagy Márton szerint sok beruházás kell, amely fellendíti a gazdaságot, mert a fogyasztásra építeni hosszú távon nem lehet. Ugyanakkor a fogyasztás fellendülését várja a munkáshiteltől, az édesanyák szja-kedvezményétől és a nyugdíjas áfa-visszatérítésétől is. Itt olvashatja erről a részleteket >>>