Bár ritkán találkozunk vele, a keresztes vipera az egyik legelterjedtebb hüllő a világon – Nyugat-Európától egészen a Távol-Keletig előfordulhat.

A Blikk beszámolója alapján Magyarországon a legnagyobb populáció a somogyi Baláta-tó környékén él, és a kirándulók is belefuthatnak. 

A keresztes vipera nem támad ok nélkül, általában még azelőtt elmenekül, hogy észrevennénk. De ha sarokba szorítják vagy provokálják, komoly veszélyt jelenthet

mondta a Blikknek Homoki András erdészeti-vadgazdálkodási szakértő.

A marás gyorsan duzzanatot, bőrpírt és fájdalmat okozhat. A méreg a keringési rendszert támadja, extrém esetben halálos is lehet, főként gyermekeknél, időseknél vagy legyengült szervezetű embereknél. A legnagyobb gond, hogy a marás jelei sokszor észrevétlenek: a duzzanat elfedheti a harapásnyomokat, és a tünetek késleltetve jelentkeznek.

2023-ban egy magyar férfi is megszenvedte a viperacsípést Ausztriában. A túrázó nem tulajdonított nagy jelentőséget a marásnak, és folytatta útját – ám állapota rohamosan romlott. Végül hegyimentők siettek a segítségére, és helikopterrel szállították kórházba.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a legjobb megoldás: békén hagyni a természetet. A keresztes vipera védett faj, eszmei értéke 50 ezer forint, a ritkább rákosi viperáé pedig akár egymillió forint is lehet.