Megjelent a kormány oldalán az rendelettervezetet, amely szabályozza, hogy mely energiaitalokat nem árusíthatják a 18 év alattiaknak. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) javaslata szerint, amelyről május 21-ig folyik a társadalmi vita, a kormány célja, hogy csökkentse az energiaitalok túlzott fogyasztásának kockázatait, különösen a fiatalok körében, akiknél a magas koffeintartalmú italok egészségügyi problémákat, például szívritmuszavart, magas vérnyomást és alvászavart okozhatnak.
A tervezet értelmében
Kapcsolódó
a jövőben nem értékesíthetők és nem szolgálhatók ki olyan energiaitalok, amelyek 100 milliliterenként 15 milligrammnál több koffeint tartalmaznak.
Emellett a rendelet azokat az italokat is tiltólistára helyezi, amelyek metilxantint, vagyis koffeint tartalmaznak, és ezen kívül más stimuláló anyagokat is tartalmaznak, mint például:
- ginseng,
- L-arginin,
- inozitol,
- glükuronolakton,
- taurin.
A parlament 174 támogató szavazattal, egyhangúlag fogadta el április végén a gyermekek egészségének megőrzéséről szóló KDNP-s javaslatot, amelynek értelmében tilos tizennyolcadik életévet be nem töltött fiatalnak energiaitalt értékesíteni, illetve kiszolgálni.
A szabályozás megsértőire ugyanazok a szankciók vonatkoznak, mint az alkoholtartalmú ital, a dohánytermék, illetve a szexuális termék értékesítésére vonatkozó szabályok megszegőire.
Az indoklás szerint a 18 év alatti korosztályban folyamatosan növekszik az energiaitalt fogyasztók aránya, a közelmúltban készült felmérések szerint a középiskolás és felső tagozatos diákok 10 százaléka napi rendszerességgel fogyaszt energiaitalt. Az elmúlt években több száz olyan eset volt, amikor energiaital túlfogyasztása miatt fiatalok orvosi ellátásra szorultak.
Az MTI összefoglalója szerint a rendelkezésre álló szakértői álláspontok - Magyar Kardiológusok Társasága, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ - egybehangzóan állítják, hogy a fiatalok túlzott energiaital-fogyasztása szív- és érrendszerre gyakorolt hatása következtében jelentős veszélyt jelent az egészségre. Az energiaital és az alkohol együttes fogyasztása végleges károsodást okozhat a májban, a szívben és a vesében is - olvasható az indoklásban.
A Magyar Energiaital Szövetség (MESZ) az új törvény elfogadása után leszögezte,
a rendelkezés nem az energiaitalok betiltásáról szól,
Magyarországon az energiaitalok továbbra is legálisan forgalmazhatók és fogyaszthatók.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Trump ismét meglépte a váratlant, milliók áldják érte

Meggondolta magát a patinás német autóóriás, mégsem kérnek annyira az elektromos átállásból

Ezen a vasúti fővonalon utazna? A MÁV szerint nem jó ötlet

Meghosszabbította a kormány a kamatstopot

Mindent ellepnek: ruhát, ételt, autót – hatalmas invázió indul a Balatonnál

Bekövetkezik, amitől tartottunk: indul a meredek áremelkedés a kutakon
Rossz híreket kapott Brüsszelből az Orbán-kormány: már csak két és fél évig engedné az EU az orosz energiát

Most lett elege az EU-nak, amiért a magyar kormány a Lidlt és társait szívatja

Vajon meddig bírja még a rendszer? Elvérzik az egészségügy és az ipar
