Az egyes uniós tagállamok eltérő szabályozását kihasználva iparszerűvé és szervezetté váltak az országhatárokat átlépő visszaélések - fogalmazott Varga Mihály, a cseh pénzügyi tárca által szervezett szakmai konferencián. A tárcavezető szerint csakis közös uniós fellépéssel szüntethető meg az egyes nemzeti költségvetéseknek komoly bevételkiesést okozó és a feketegazdaságot erősítő nemzetközi áfacsalás.

Az Európai Bizottság tanulmányát idézve elmondta: 2013-ban közel 170 milliárd euró áfabevétel hiányzott a tagállamok költségvetéséből. Magyarországon évente 500-750 milliárd forintra (1,7-2,5 milliárd euróra) becsülhető az áfacsalás okozta bevételkiesés.

Varga szerint egyre több ország pénzügyi vezetője ért egyet abban, hogy a fordított adózás uniós szintű bevezetésével visszaszorítható lenne a visszaélések száma. Magyarország évek óta törekszik arra, hogy minél több áru és szektor esetében alkalmazható legyen a fordított áfafizetés - jelentette ki-, az Európai Bizottság azonban a kiterjesztésre vonatkozó kérelmeinket eddig rendre elutasította.

Úgy látja, nincs magyarázat az unió elutasító álláspontjára, hiszen a magyarországi példák bizonyítják, hogy a leginkább fertőzött szektorokban - így a fémhulladék felvásárlásánál, az építőiparban és a gabonakereskedelemben - évek óta sikeresen működik a fordítottáfa-fizetés.