Lényegében lemásolta az előző heti kereskedést az euró-forint, a keresztárfolyam a hét nagy részét a 402-405-ös sávban töltötte, végül a 402 jelentette a megállót. A trend hasonló volt a dollár-forintban is, ahol péntek estére 360,8-ra érkezett meg a jegyzés.

A feltörekvő piaci devizáknak ugyan nem kedvezett az isztambuli béketárgyalások eredménytelensége, ugyanakkor a vámháborúval kapcsolatos bejelentések, elsősorban a kínai amerikai megállapodás és a tőzsdéken tomboló kockázatvállalási kedv segített a feltörekvőknek, így a forintnak is. 

A BUX mindenkori csúcs záróárfolyamon fejezte be a hetet 97 066 ponton. A 100 ezer pont látótávolságba került, áttöréséhez elég lenne 3 százalékot emelkednie az indexnek. Szinte minden napra jutott egy csúcsdöntés a hazai részvényindexben, az emelkedést elsősorban az OTP hajtotta, de jól szerepelt a Mol és a Magyar Telekom is. 

Ahogy egyre többet érnek a hazai részvények, úgy lépte át a teljes BÉT részvénypiaci kapitalizációja a 20 ezer milliárd forintot (pénteken már 20 468 milliárd forint volt). Ebből 38 százalék egyedül az OTP-nek köszönhető, aminek piaci értéke a hét utolsó kereskedési napján egy időre meghaladta a 8000 milliárd forintot. 

Az OTP árfolyam emelkedését a nemzetközileg feljavuló szentiment segítette, emellett céláremelések is hozhattak új vevőket a bankpapír piacára, az Autonomous Research például 31 776 forintról 33 235 forintra emelte az OTP-részvényeire vonatkozó 12 havi célárfolyamot, az ajánlása változatlanul felülteljesítés. Az OTP pénteken közzétette az osztalékfizetéssel kapcsolatos határozatokat is.

Így nézett ki a vezető részvények heti árfolyammozgása:

A Richter és a Magyar Telekom a héten a negyedéves pénzügyi jelentését is közzétette. Mindkettő jobb lett a várakozásoknál, a Richter papírok azonban annak ellenére nyomás alá kerültek, hogy a magyar gyógyszergyártó jelentős akvizícióról számolt be, amely révén a Richter bővítheti jelenlétét az Egyesült Államokban és erősítheti nőgyógyászati üzletágát. Ami viszont rossz hír a Richter szemszögéből, hogy Donald Trump hétfőn rendeletet írt alá, amely arra kötelezi a gyógyszergyártókat, hogy csökkentsék termékeik árát az Egyesült Államokban, összhangban azzal, amit más országokban fizetnek a fogyasztók.

A Telekom árfolyamát sem a negyedéves jelentés pörgette fel és nem is a szintén héten közzétett, a közgyűlés elé kerülő döntés a mobil toronyhálózat leválasztásáról, hanem az idei sajátrészvény visszavásárlásokról szóló részletek. A társaság 39 milliárd forint értékben vásárol a tőzsdén és fix ügyletek révén részvényeket, amiket később be is von a Telekom. 

Az S&P 500 index heti árfolyammozgása, benne a május 12-i hatalmas ugrással.

A hét fontosabb tőkepiaci történései:

  • Hatalmasat emelkedtek a vezető amerikai indexek, az S&P 500 heti szinten 5,3 százalékkal. Az Nvidia-papírok 16, a Meta-részvények 8 százalékkal érnek többet mint egy hete, az Apple-papírjai pedig 6 százalékkal drágultak. 
  • Csalódást keltett az Alibaba. A vállalat a lezárt pénzügyi negyedévében 236,45 milliárd jüanos (32,79 milliárd dolláros) bevételt ért el, amely elmaradt az elemzők által várt 237,24 milliárd jüantól. A bevételcsökkenés főként a kínai gazdaság gyengesége és a fogyasztók árérzékenysége miatt következett be.
  • Megállapodott a Nitrogénművek a kötvényei 75 százalékát birtokló befektetőkkel a 200 millió eurós kötvénycsomag lejáratának meghosszabbításáról. A cég elektronikus szavazást indít majd a kötvénytulajdonosok körében, hogy hivatalosan is hagyják jóvá a 60 napos hosszabbítást. 
  • Jelentős költségcsökkentő intézkedéseket jelentett be a Nissan. A program keretében további 11 ezer munkahelyet szüntet meg a japán autógyártó, és 17-ről 10-re csökkenti a termelési egységei számát. A lépések célja, hogy a vállalat 500 milliárd jen (közel 3,2 milliárd dollár) költségmegtakarítást érjen el az előző üzleti évhez képest. 
  • 45 repülőgépet szállított le a Boeing áprilisban. A vállalat kedden közölte, hogy áprilisban 45 kereskedelmi repülőgépet szállított le, ami majdnem kétszerese az egy évvel ezelőtti 24 repülőgépnek. 
  • Dolgozóinak 3 százalékától, azaz 6 ezer embertől válik meg a Microsoft. A leépítés valószínűleg a legnagyobb lesznek azóta, hogy a társaság 2023-ban tízezer alkalmazottat bocsátott el.  
  • Közzétette első negyedéves gyorsjelentését a Graphisoft Park. A nettó eredmény 2,22 millió euró volt, amely 4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az eredmény elsősorban az irodapark stabil bérlői állományának köszönhető: a budapesti irodapiacra az elmúlt évekre jellemző üresedés nem jelentkezett a Graphisoft Parkban. 
  • Pénteken leminősítette a Moody's az Egyesült Államok adósságát, hivatkozva a 36 ezermilliárd dollárosra hízó állomány mértékére. A Fitch két éve, a Standard & Poor's pedig 2011-ben rontotta le az USA minősítését.  

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!