Kína bizonyos lépéseket elvár Donald Trump elnök kormányától, mielőtt hajlandó leülni a kereskedelmi tárgyalóasztalokhoz, például azt, hogy tanúsítson több tiszteletet és szorítsa vissza a kabinet tagjainak becsmérlő megjegyzéseit - állítja egy, a kínai kormány stratégiájára rálátó forrás, akit a Bloomberg idézett.

A világgazdaság és a pénzügyi piacok sorsa nagyban függ attól, hogy az USA és Kína képes lesz-e megtalálni a módját annak, hogy elkerülje az elhúzódó kereskedelmi háborút. Trump hivatalba lépése óta 145 százalékos vámokkal sújtotta Kína legtöbb árucikkét, amire Peking 125 százalékkal válaszolt.

A helyzet már azzal fenyeget, hogy a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelem nagy része leáll. A legutóbbi kínai lépés is nagyon fájdalmas lehet az Egyesült Államoknak, kedden az állam ugyanis megtiltotta a légitársaságoknak, hogy átvegyék a Boeingtől rendelet repülőgépeket és alkatrészeket. 

A Bloomberg értelmezése szerint a tárgyalások előfeltétele lenne az is, hogy Trump ne engedjen el a füle mellett olyan megjegyzéseket, amire a múlt héten JD Vance alelnök ragadtatta el magát:

kínai parasztoktól veszünk kölcsön pénzt, hogy megvehessük azokat a dolgokat, amelyeket ezek a kínai parasztok gyártanak, 

amivel 1,4 milliárd embert sikerült teljesen megalázni.

A hírek szerint Kína arra is választ vár, hogy Amerika hajlandó-e foglalkozni azokkal a súlyos témákkal, amelyek erősen aggasztják Peking-t. Ezek közül a legfontosabb az a kínai tisztviselők körében uralkodó vélekedés, hogy az USA politikájának célja Kína modernizációjának megfékezése és elfojtása.

Ennek jele, hogy az elmúlt években szigorították az exportellenőrzést Kína körül, megakadályozva a csúcstechnológiás chipekhez és más fejlett technológiákhoz való hozzájutást. A Trump-kormányzat hétfőn pedig konkrétan megtiltotta az Nvidia számára, hogy H20 chipjeit Kínában értékesítse.