"Növekszik a nyomás a magyar kormányon a kötelező betelepítési kvótákkal kapcsolatban. Az Európai Parlament ma megszavazta azt a baloldali frakciók által beterjesztett Magyarországot elítélő határozatot, amelynek célja az illegális bevándorlás hazánkra kényszerítése. A Fidesz-KDNP képviselőcsoportja elutasítja az újabb politikai támadást Magyarországgal szemben, továbbra is kizárólag a magyar emberek érdekeit képviseli Brüsszelben, ezért elutasítja az illegális migrációt" - így reagált a Fidesz brüsszeli frakciója az EP szerdán elfogadott határozatára, mely szerint vizsgálni kell a magyarországi demokratikus helyzetet, adott esetben pedig szankciókat kell hozni Magyarország ellen.
Az uniós szerződés hetedik cikkelye szerinti eljárást azért indították el, mert a képviselők szerint Magyarországon fennáll a kockázata az uniós alapértékek súlyos megsértésének az olyan törvények miatt, mint a menekültek tranzitzónába zárását előíró jogszabályok és a civil szervezetekről hozott törvény. A kormánypárt EP képviselői szégyenletesnek tartják a szerdai határozatot, valamint kifogásolják, hogy mivel az eljárás előzetes vizsgálatának eredménye nagyjából a jövő évi parlamenti választások előtt készülhet el. Szerintük így befolyásolhatják annak eredményét.
Nincs reális esélye annak, hogy életbe lépjen az uniós szerződés hetedik cikkelye Magyarországgal szemben - mondta el Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója. Úgy fogalmazott, hogy a "Soros-jelentés" felháborító, és "hetet-havat összehord". Egy újabb frontális támadás a magyar kormány ellen, amit a kabinet elutasít.
Az ellenzék szerint Orbán szégyene a határozat
"Ezt a határozatot nem Magyarország, hanem az Orbán-kormány ellen fogadták el. A Fidesz pártcsaládja, az EPP aktív közreműködésével és szavazatával" - mondta a szavazás után Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője a Facebookon. Fontosnak tartja, hogy nem csak a javaslatot benyújtó liberális, zöldpárti és egyesült baloldali képviselőcsoport támogatta, hanem az Európai Néppárt tagjai is átszavaztak. Ujhelyi szerint az eljárásnak két végeredménye lehet, vagy meghátrál a Fidesz, vagy az ellenzéknek egy éve van arra, hogy eltakarítsa Orbán Viktor kormányát a hatalomból.
Párttársa, Szanyi Tibor óvatosabban fogalmazott, emlékeztetve, hogy a javaslatnak nincs közvetlen gazdasági következménye. "Kifejezetten Orbán és kormányzatának politikai-jogi felelősségét firtatja, egy meglehetősen hosszadalmas, szigorú vizsgálatot, párbeszédet, majd számonkérést előre vetítő, hosszadalmas folyamat keretében, amelyből persze a legvégső következtetést szintén a magyar szavazópolgárnak kell majd levonni" - írta közleményében a politikus.
Az állásfoglalás világossá teszi, hogy az EP jelentős többsége szerint az Orbán kormány működése súlyosan veszélyezteti a közös európai értékek védelmét, és szembefordul saját polgárainak többségével is - kommentálta a döntést Jávor Benedek, a Párbeszéd párt képviselője. Szerinte a mostani, az eddigieknél határozottabb fellépés gátat szabhat a demokratikus jogállam lebontásának Magyarországon.
A Jobbik közleményben ítélte el a szavazást, mint a párt írja EP-képviselői nem támogatták sem az elfogadott szigorú baloldali javaslatot, sem az Európai Néppárt enyhébb határozat tervezetét. Tagjaik úgy vélik, hogy elfogadatlan, hogy a liberális dogmák alapján a magyar migránspolitikát támadják az uniós szervek.
Az uniós hetedik cikkelyt még soha egyetlen egy ország esetében sem indították el, de még csak nem is kezdeményezték. A folyamat lényege, hogy az unió igazságszolgáltatási és alapjogi bizottsága megvizsgálja a magyar demokratikus helyzetet, kivált a kifogásolt jogszabályokat. Ha a 7. cikk szerinti folyamat végigmenne, akkor az Magyarország szavazati jogának felfüggesztését eredményezné az Európai Tanácsban, de ehhez a többi tagállam egyhangú döntésére lenne szükség, amelyre azért látnak szakértők kevés esélyt, mert Lengyelország vélhetően megvétózna egy ilyen lépést (úgy ahogy fordított esetben Magyarország is).
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rábólintottak az egészségügyi dolgozók monitorozására

Nem is gondolná, kinek a cégét veszi meg a magyar takarítókirály

Minden jel arra mutat, hogy külföldi bankokba menekítik a magyarok a devizájukat – valamit tudhatnak

Orbán Viktorig jutott az NB I-es focisták 6 milliós fizetésének híre, elképesztő a kormányzati reakció

Aki nyugdíjat akar, meneküljön, nem lesz ez így jó

Zivatarokkal érkezik a vihar – a fél országra figyelmeztetést adtak ki
Nem semmi, megtriplázta a pénzét, aki év elején ide fektetett be

Nyugdíjbombán ül Európa – Magyarország fogyása már dobogós

Bukott az érinthetetlen ingatlankirály, 60 milliárd forintot vasalna be rajta az adóhatóság
