A jelek szerint tartósan inverzzé kezd válni az amerikai hozamgörbe, amit azt jelenti, hogy a hosszabb lejáratú amerikai állampapírok hozama alacsonyabb, mint rövidebb lejáratúaké.
A piaci szereplők tehát egy valamikori Fed-kamatcsökkentést kezdenek el beárazni - másként ugyanis nehezen magyarázható, hogy miért várnának el alacsonyabb hozamot egy távolabbi lejáratú állampapírtól, mint egy definíciószerűen alacsonyabb kockázatú rövidebb lejáratútól.
A hozamgörbe inverzzé válása eddig számos alkalommal azt jelezte előre az Egyesült Államokban, hogy hamarosan komolyabb lassulás következik be az amerikai gazdaságban, esetleg az recesszióba süllyed. A Fed illetékesei eddig azt kommunikálták, hogy a hozamgörbe inverzzé válása ezúttal más forgatókönyvet jelezhet előre.
Charles Evans a chicagói Federal Reserve elnöke például március végén még arról beszélt, hogy bízik az amerikai gazdaság erejében. Akkor úgy vélte a gazdasági és tőkepiaci környezet más, mint a korábbi ilyen helyzetekben, az amerikai gazdaság és munkaerőpiac erős, s különben is nevezhető a hozamgörbe laposnak, semmint inverznek.
Ehhez képest Richard Clarida, a Fed elnökhelyettese tegnap már arról beszélt egy konferencián, hogy a hozamgörbe inverzzé válása olyan jelenségnek tekinthető, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni akkor, amikor a monetáris politikai lépésekről döntenek.
Ami ennél is fontosabb, a Financial Times tudósítása szerint olyan nyilatkozatot tett, amely komoly hangsúlyeltolódást jelent az amerikai jegybank hozzáállásában. Az ugyanis eddig az volt, hogy a Fed "türelemmel" követi nyomon az amerikai gazdaságban bekövetkező fejleményeket. Most viszont Clarida azt mondta, hogy a Fed hajlandó "gyorsan" beavatkozni, ha arra utaló jeleket lát, hogy az amerikai gazdaság lassulna.
Az utolsó kamatdöntő ülésen a Fed változatlanul hagyta a 2,25 és 2,5 százalék között álló alapkamatot, mivel úgy vélték, a most tapasztalt alacsony infláció várhatóan átmeneti jelenségnek bizonyul majd. Azonban Clarida mostani elmondása szerint a Fed nagyon szorosan rá van hangolódva az amerikai gazdaságot fenyegető kockázatokra, s ha a lassulás jeleit látják, akkor azonnal alkalmazkodóbb monetáris politikára állnak át. Ez más szóval azonnali lazítást jelent.
Clarida hangnemváltása azért is jelentős, mert a Fed legutóbbi ülésén készült jegyzőkönyv szerint akkor szóba sem került a kamatcsökkentés lehetősége.
A legutóbbi, április végi-május eleji Fed ülést követő legfontosabb fejlemény az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások összeomlása volt. A piaci szereplők akkor azt várták, hogy hamarosan megegyezés születhet a kereskedelmi háborúban, ez azonban nem következett be. Az amerikai fél további 200 milliárd dollár értékű kínai árura vetett ki extra vámot, amit kínai részről hasonló ellenlépések követtel.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Már meg is szólalt a HELL a tiltásról

Varga Mihály új törvénye hamarosan eltörli a Matolcsy-örökséget

Bizarr elképzelés terjed Ukrajna győzelmi esélyeiről, J.D. Vance tisztázta a helyzetet

Három halottja van egy svédországi lövöldözésnek

Indulhat a roham, startra kész az ingyenes támogatás Magyarországon

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Gond lehet Orbán Viktor népszavazásával, Polt Péter a hatósághoz fordult
