A határozat szerint az EMU teljes megvalósítása az uniós szerződés megváltoztatását is szükségessé teszi, de jelentős haladást lehet elérni a jelenlegi jogi rendszerben is. A képviselők által elfogadott szöveg szerint a foglalkoztatási problémák megoldása érdekében, az EMU-ban résztvevő országoknak szociális paktumot kellene kötniük.

A határozat része lesz annak a munkaanyagnak, amely alapján az Európai Parlament, az Európai Tanács, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurogroup elnöke elkészítik az ütemtervet az EMU megvalósítására.

A határozat ismerteti, hogy nem kizárólag az EP számára kér nagyobb beleszólást a döntéshozatalba és az ellenőrzésbe, hanem a tagállami parlamentek szerepét is növelné. A képviselők szerint, ha a tagállamok úgy döntenek, hogy megerősítik a pénzügyi és gazdasági biztos pozícióját, akkor ez a személy a jelenleginél nagyobb felelősséggel kell hogy tartozzon az EP-nek.

Az uniós bankfelügyelet kialakításával kapcsolatban az EP-képviselők arra az álláspontra helyezkedtek határozatukban, hogy a bankfelügyelet vezetőjének személyét az EP-nek is jóvá kellene hagynia, akinek jelentést is kellene tennie az intézmény számára, és bizottsági meghallgatásokra is beidézhetnék. Hasonló jogköröket szeretne a parlament az ősszel felállt Európai Stabilitási Mechanizmus vezetőjével kapcsolatban, ahogy abba is szeretnének nagyobb beleszólást, hogy ki képviseli az Európai Uniót, mint politikai intézményt a trojkában, vagyis, hogy a bizottság kit delegál az egyes küldöttségekbe. A kiválasztottaknak szintén rendszeresen jelentést kellene tenniük az EP számára.

A határozat végül támogatásáról biztosítja "egy valóban föderális Európa" tervét. Tudomásul veszi, hogy az EMU megvalósításához szerződésmódosításra lesz szükség, de leszögezi, hogy a jelenlegi jogi keretek között is sokat lehet tenni a válság leküzdése érdekében. Emellett az EP azt is sürgeti, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmust megalapozó szerződés és az úgynevezett fiskális paktum, amely jelenleg az uniós jogon kívül álló, kormányközi megállapodás formájában jött létre, mihamarabb kerüljön be az uniós szerződésekbe.

A határozat elfogadásával egy időben Pelczné Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő közleményt adott ki, melyben tudatja, hogy az Európai Parlament elkötelezett a fiskális fegyelem erősítése mellett, továbbá, hogy az EMU hosszú távú sikere politikai döntéseket igényel.

A fideszes politikus ismerteti: elfogadott módosító javaslatai lehetővé teszik, hogy a létrehozandó bankunióban az eurózónán kívüli országokat ne érje hátrányos megkülönböztetés, jogaik és kötelezettségeik egyensúlyba kerüljenek.

Pelczné Gáll Ildikó közleményében kifejti: az európai szinten is összehangolt tagállami gazdaságpolitikák és fiskális szigorítások betartása mellett elengedhetetlen, hogy egy olyan felügyelet álljon az Unió rendelkezésére, amely pontosan képes lefedni, előre jelezni és adott esetben kezelni a rendszerszintű kockázatokat.

"Ezzel az új szabályozással tehát nemcsak kiszámíthatóbb szabályozási környezet alakítható ki, hanem remélhetőleg a pénzpiaci bizalom mellett, a bankok és az állami szuverén adósságok közötti felborult finanszírozási viszony is helyreállhat"- emelte ki a szavazást megelőző plenáris vitában a fideszes EP-képviselő. Szerinte közös érdek, hogy az európai bankfelügyelet felálljon, de egyáltalán nem mindegy, hogy a kialakulóban lévő új rendszer milyen szerepet szán azoknak a tagállamoknak, amelyek részt vennének az együttműködésben, azonban a közös valutát még nem vezették be.

Herczog Edit szocialista EP-képviselő szerint pedig le kell számolni azzal a korábbi, hibás elképzeléssel, hogy Európa gazdasági stabilitása, egyúttal a szükséges növekedés megteremthető a monetáris és gazdasági unió mélyítése, illetve egyidejű bővítése nélkül.

A képviselő szerint egész Európa számára káros az integráció most tapasztalható "kettécsúszása", ha valamely tagállam kimarad a gazdasági unióból. Minden tagállam érdeke az, - azoké is, akik még nem vezették be az eurót- hogy a most formálódó rendszer maradjon nyitott, tegye lehetővé, hogy a feltételeket teljesítő gazdaságok a későbbiekben is csatlakozzanak - hangsúlyozza a szocialista politikus.

Herczog Edit annak fontosságát is kiemeli, hogy a ma még nem csatlakozott tagállamok - köztük Magyarország is -, fogalmazzanak világosan mind az EU-nak mind a saját lakosságuknak a csatlakozási szándékukat illetően, közöljék, hogy mikor, milyen feltételekkel szándékoznak a monetáris és gazdasági unió részévé válni.
A küszöbön álló bankunió kapcsán hozzátette, bankok nélkül, különösen stabil bankok nélkül elképzelhetetlen a növekedés.

"Épp ezért fontosnak tartom mind a bankrendszer, mind a bankfelügyelet megerősítését, hogy visszatérjen az emberek bankokba vetett bizalma" - tudatja a szocialista politikus, aki hozzáteszi, hogy a válságot jelentős mértékben a bankok felelőtlen hitelezése okozta, és biztos abban, hogy egy megerősített bankfelügyelet a felelős hitelezés felé vezet.