Egyre szomorúbb a kép az alapellátásban, mert az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) adatai szerint összesen 864 praxis tartósan, azaz legalább fél éve betöltetlen. Ezekben a körzetekben helyettesítéssel, jellemzően heti néhány órában megoldott az orvosi ellátás – írja a Magyar Hang.

Egy év alatt alatt (2024 áprilisa és 2025 májusa között) 118-cal, azaz 16 százalékkal nőtt a betöltetlen háziorvosi praxisok száma. Jelenleg összesen mintegy 6500 háziorvosi körzet van Magyarországon, ezeknek pedig több mint 13 százaléka betöltetlen.

Az üres praxisok száma Borsod-Abaúj-Zemplén vámegyében a legtöbb, 97 körzetnek nincs orvosa (tavaly tavasszal ez a szám 88 volt).  Pest vármegyében 68 (+6), Jász-Nagykun-Szolnokban 56 (+6), Békésben pedig 53 (+6) betöltetlen praxis van.

Budapesten 86 rendelőben nincs állandó jelleggel háziorvos, ami több, mint 50 százalékos emelkedés tavaly áprilishoz képest. 

A praxisok megüresedésének egyik oka, hogy a háziorvosok átlagéletkora 60 év körül alakul, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) korábban már felhívta a figyelmet arra, hogy súlyos gondok vannak az utánpótlással.  A lap szerint az alapellátás humánerőforrás-problémáit nagyban növelte a 2023 tavaszán bevezetett új ügyeleti rendszer, ugyan is a nyugdíjaskorú háziorvosok jellemzően nem vállalták ezt a munkát, inkább szögre akasztották a fehér köpenyt. Amíg 2022 szeptemberében a covid-járvány után, de még az új ügyeleti rendszer bevezetése előtt mintegy 600 betöltetlen körzet volt, már az üres praxisok száma 42 százalékkal több.