A Fővárosi Ítélőtábla az elmúlt években egyre leterheltebbé vált. A módosítással viszont csökken a hozzá tartozó törvényszékek száma, így "a fővárosi ítélkezés időszerűségi mutatóinak jelentős javulása várható" - olvasható a hivatal közleményében, mely szerint az ítélőtáblai rendszerben jelentős aránytalanságok alakultak ki az eltérő mennyiségű és minőségű ügyérkezés miatt, a túlterhelt bíróságokon pedig jelentős mértékben lelassulhat az ítélkezés.

A változások célja a jelentős aránytalanságok megszüntetése. A Fővárosi Ítélőtábla ugyanis a többi ítélőtáblához képest jóval nagyobb ügyérkezés következtében évről évre nagyobb ügyhátralékot halmozott fel. Míg tavaly a Fővárosi Ítélőtáblán egy bírói tanácshoz havonta átlagosan tizenegy bűntető peres ügy érkezett, addig szegedi táblán öt. A folyamatban maradt ügyeket tekintve pedig "a Fővárosi Ítélőtábla bírái majdnem kilencszer annyi ügyet görgetnek maguk előtt, mint szegedi kollégáik" - közölte az OBH.

A hivatal szerint a Fővárosi Ítélőtábla helyzetén tovább ronthat a Fővárosi Törvényszék teljesítményének jelentős javulása, ugyanis a törvényszék idén eddig közel annyi ügyet fejezett be, mint korábban egy teljes év alatt, ezzel arányosan pedig nő a fővárosban fellebbezett ügyek száma, melyekben a táblának kell eljárnia.

"Az illetékességi terület módosítása segít abban, hogy az arányaiban kevésbé leterhelt ítélőtáblák az időszerű ítélkezés követelményeinek továbbra is eleget tegyenek, míg a Fővárosi Ítélőtábla időszerűségi mutatói számottevően javuljanak. Ezáltal kiegyenlítődnek az igazságszolgáltatásban az ügyek elbírálásának időtartamában jelentkező különbségek" - írja közleményében az OBH.