Aggasztónak tartja a nyugdíjasok helyzetét a Magyar Szakszervezeti Szövetség, ezért a januárra előrejelzett 5,2 helyett reálisan 15 százalékos nyugdíjemelést tart elfogadhatónak. A nyomorgó idős emberek helyzetének legalább átmeneti enyhítésére a szövetség nyugdíjas tagozata elvárja, hogy a 160 ezer forint alatti nyugdíjból élőket egyösszegű 50 ezer forinttal sürgősen kompenzálja a kormány – derül ki a MASZSZ hétfői közleményéből. (Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalán jelentette be, hogy a kormány december folyamán felülvizsgálja a júliusban elfogadott 2023-as költségvetést, így a jövőre tervezett 5,2 százalékos nyugdíjemelés mértékét is - a szerk.)
Az elnökük ezt azért is tartja indokoltnak és sürgetőnek, mert - szerinte - az Európai Unióban Magyarországon emelkedtek a legnagyobb mértékben az élelmiszerárak, s ez, valamint a rezsi drasztikus drágulása a kisnyugdíjasok számára elviselhetetlen teher.
Kapcsolódó
Az pedig Magyarország szégyene, hogy itt még mindig tízezrek tengődnek 28 500 forintos nyugdíjminimumból, ami nemcsak embertelen, de totálisan ellentmond az alaptörvényben foglaltaknak is, amely kimondja: „az állami nyugdíjak reálértékét biztosítani kell
– szögezi le az elnök.
Mit tett idáig a kormány?
A kormány november 11-én utalta a jogosultak számára a nyugdíjprémiummal és a nyugdíj-kiegészítéssel megtoldott nyugdíjakat. A nyugdíjemelés mértéke 2022-ben három alkalommal is módosult, mivel az infláció miatt a kormány folyamatosan korrigálni kényszerült. A nyugdíjak összege 2010 óta mintegy 70 százalékkal nőtt, vásárlóerejük pedig mintegy 20 százalékkal erősödött számításaik szerint. Mindezek mellett egyébként a 13. havi nyugdíjat is visszahozták.
Emlékezetes, kormány még októberben jelentette be, hogy novemberben érkezik az emelt nyugdíj és a nyugdíjprémium, az emelés mértéke 4,5 százalék, amely a január-október hónapokra visszamenőleg is jár, illetve a februárban kifizetett 13. havi nyugdíjat is ezzel a mértékkel kell korrigálni. Ezzel idén már harmadszorra nőnek a nyugdíjak, mindösszesen 14 százalékkal, nyugdíjprémiumot pedig 2017 óta már ötödszörre kaphatnak a nyugdíjasok. A nyugdíjszerű ellátások összege, amelyeknek az értékmegőrzését a nyugdíjakkal azonos módon kell biztosítani, szintén 14 százalékkal emelkedik idén, ezzel a mértékkel kell korrigálni a 13. havi ellátást is. Novemberben pedig - a nyugdíjprémium számításához hasonló módon meghatározott - egyszeri juttatást kapnak a nyugdíjszerű ellátásban részesülők.
A kormány egyébként januárban az utóbbi évek egyik legnagyobb nyugdíjemelését hajtja végre, amennyiben teljesül a 13 százalék, úgy a Világgazdaságnak nyilatkozó Farkas András szerint jövőre akár a 200 ezer forintot is meghaladhatja az átlagnyugdíj. Kifejtette ugyanakkor: az idei nyugdíjemelésekkel tulajdonképpen lefedték az ez évi alapinflációt, a nyugdíjasok azonban nem biztos, hogy ennek örülni tudnak, ugyanis az ő pénztárcájukat sokkal jobban megterhelte ennél.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól
