Nagy István elmondta, a korlátozás kiterjed az ukrán gabona mellett a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, az egyes húsfélékre és a tojásra, a tranzitszállítmányokat viszont továbbra is engedélyezik.
A tárcavezető közölte, szeptember 15-én lejárt az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedés, a piaci zavarok kezelése érdekében azonban a moratóriumot a továbbiakban is fent kell tartani.
Az olcsó ukrán import újra eláraszthatja a szomszédos tagállamok piacait, az októberi és novemberi időszakban betakarított magyar kukorica és napraforgó elől foglalja a szabad tárolási kapacitásokat, ebben az esetben pedig még nagyobb nehézségekkel kell a gazdálkodóknak szembenézniük - mondta a miniszter.
Nagy István megjegyezte, a magyar kormány az utolsó pillanatig várt a tilalmi rendelkezés fenntartásával kapcsolatban az Európai Bizottság döntésére.
Kifejtette, az ukrán termékeknek el kell jutniuk a hagyományos, azaz afrikai és arab-félszigeti vásárlóihoz, mivel ott várják és keresik. Ha nem jut el oda, akkor "éhínség jön, akkor migrációs hullám is lesz, annak pedig beláthatatlan következményei lehetnek" – mondta.
Hozzátette, ennek elkerülésére a magyar agrárkormányzat tranzittámogatási alap létrehozását javasolta, amellyel az ukrán mezőgazdasági termékeket ki lehet juttatni Európából az északi vagy a déli szabadkikötők felé.
A nemzetközi nagytőke tulajdonában álló nagy ukrán mezőgazdasági cégek célja már nem a harmadik világba történő értékesítés, hanem az EU piacainak uralása, amely nemcsak a határmenti, hanem valamennyi tagállam mezőgazdasági termelőinek komoly gondot fog okozni
– hangoztatta a tárcavezető, megjegyezve, a multinacionális tőke, a még nagyobb extraprofit érdekében el akarja foglalni az EU piacát, ezzel tönkreteszik az európai gazdák százezreit.
Hangsúlyozta, minden európai polgárnak az az érdeke, hogy ellenőrzött körülmények között előállított termékek kerüljenek az asztalra. Szavai szerint szomorú látni, hogy ezt a folyamatot Brüsszel nem érzékeli, és az európai gazdák helyett az ukrán termelőket támogatja.
"Ahogy eddig, ezután is, minden körülmények között és minden eszközzel megvédjük a magyar gazdák érdekeit" – mondta Nagy István.
Megjelent az új rendelet, itt vannak a részletek
A Magyar Közlönyben, szeptember 15-én megjelent, Orbán Viktor által jegyzett kormányrendelettel a gabonaimportra vonatkozó áprilisi rendeletet írják felül, és közölték azon termékek listáját is, amelyekkel szemben életbe lép a tilalom. Ezek a következők:
- Szarvasmarhafélék húsa frissen vagy hűtve;
- Szarvasmarhafélék húsa fagyasztva;
- Sertéshús frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- Juh- vagy kecskehús frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- Gallus domesticus fajhoz tartozó baromfi élelmezési célra alkalmas húsa, vágási mellékterméke és belsősége frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- Madártojás héjában, frissen, tartósítva vagy főzve;
- Természetes méz;
- Zöldség (nyersen, gőzöléssel vagy vízben forrázással főzve is) fagyasztva;
- Közönséges búza;
- Rozs;
- Árpa;
- Kukorica;
- Hajdina, köles és kanárimag; más gabonaféle;
- Búzaliszt vagy kétszeres liszt;
- Gabonaliszt (kivéve búza- vagy kétszeres liszt);
- Másképpen megmunkált gabonaféle (pl. hántolt, lapított, pelyhesített, fényezett, szeletelt vagy durván darált); gabonacsíra egészben, lapítva, pelyhesítve vagy őrölve, az 1006 vtsz. alá tartozó rizs kivételével;
- Olajrepce- vagy repcemag, törve is (a vetőmag kivételével);
- Napraforgómag, törve is;
- Napraforgómag-, pórsáfránymag- és gyapotmagolaj és ezek frakciói finomítva is, de vegyileg nem átalakítva;
- Repce- és mustárolaj és ezek frakciói, finomítva is, de vegyileg nem átalakítva;
- Nád- vagy répacukor és vegytiszta szacharóz szilárd állapotban;
- Ropogós kenyér;
- Zöldség (kivéve a cukrozott) ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva (kivéve paradicsom és az ehető gombák), nem fagyasztva;
- Bor friss szőlőből, beleértve a szeszezett bort is; szőlőmust (kivéve a szőlőlevet) és kivéve a 2209 vtsz. alá tartozó borecetet.
Nem hosszabbítja meg Brüsszel az ukrán gabona behozatali tilalmát
Marad a tagállami tilalom, az Európai Bizottság pénteki közleményében jelezte: nem hosszabbítja meg az ukrán mezőgazdasági termékekre bevezetett, szeptember 15-ig érvényben lévő behozatali tilalmat. Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia ugyanakkor nemzeti hatáskörben fenntartja a korlátozást. Bővebben --->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!