Tavaly hónapról hónapra 20-30 százalékkal nőtt a kórházak adóssága, jelenleg csak az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) által fenntartott intézmények a kórházkonszolidáció után, - vagyis adósságrendezés után - áprilisban ismét 40 milliárd forintot görgetnek maguk előtt, a klinikákkal vagyis az orvosegyetemekkel együtt a tartozás 2025 áprilisában eléri az 50 milliárd forintot is, erről Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (MÁK) költségvetési felügyeleti igazgatója beszélt a Magyar Kórházszövetség háromnapos kongresszusának második napján Mátraházán.
Abban bíznak, hogy jövőre más lesz a helyzet, hiszen az idei évtől havonta bázis alapon 12,5 milliárd forint plusz forrás segíti az intézmények gazdálkodását. A klinikai központok nagyon sok beteget látnak el, ezért halmozódik fel nagyon sok adósság.
Az orvosegyetemek kapják a teljes konszolidációs összeg 30 százalékát, mondta a felügyeleti igazgató.
A Top 10 lejárt kórházi tartozás állományával kapcsolatban kiemelte, míg 2023 februárjában a top legnagyobb kórházi tartozás 2,6 milliárd forint volt, 2024. februárjában már 6,1 milliárd forintra ugrott, 2025-ben pedig az adósságrendezés előtt a top adósság az egyik intézményben elérte a 8,5 milliárd forintot is.
Kapcsolódó
Vannak rendkívüli teherbírású alkalmazottak
A kórházak ellenőrzése során azt tapasztalták, hogy még mindig vannak jelentős bakik a jelenléti ívekben, szerencsésebb lenne ezeket digitálisan vezetni, mondta a MÁK igazgatója. Van olyan ív, amiben az látszik, hogy ugyanaz a dolgozó ugyanabban a munkaidőben egyszerre két kórházban is dolgozik, derül ki az államkincstár tavalyi évi vizsgálataiból. Ez jellemzően azért lehet, mert komoly humánerőforrás gondoktól szenvednek az intézmények. Kiemelte Gárdos Csaba, hogy az ellenőrzések során megállapították, hogy a vizsgált 85 OKFŐ által fenntartott intézményben 99 281-en dolgoznak, közülük 5245 főnek volt párhuzamosan legalább két jogviszonya.
Négy olyan dolgozó van, akinek hét intézménynél is van jogviszonya
– sorolta a furcsaságokat Gárdos Csaba.
Van öt munkahelyes egészségügyi dolgozó is, de 304 olyan személyt is találtak, akinek 3 intézményben van párhuzamos jogviszonya. Huszonnyolc egészségügyi dolgozó pedig négy intézménynél dolgozik, 13 ember öt intézményben, és egy személynek pedig hat intézményben van jogviszonya, 13 személynek pedig öt intézményben volt párhuzamos jogviszonya.
Kiemelte: van 20 olyan rendkívüli teherbírású dolgozó, akinek egyszerre két főállása is van.
Az egyes kórházi gyakorlatokkal kapcsolatban kiemelte, volt olyan kórház, ahol a főigazgató mellett hét igazgató, és négy orvosigazgató-helyettes is dolgozott, máshol meg csak 4-5 felső vezető van, ezeknek a metódusoknak az összehangolására szükség van.
Azt jelezték az államkincstár felé az intézmények, hogy a személyi állomány megtartásában a klinikáknak és a magánellátásnak rendkívüli elszívó hatása van.
A legtöbb gond a liftekkel van
Két éve alatt nem sikerült teljesen felszámolni a kórházakban a műszaki problémákat, rossz állapotban örökölték meg az intézményeket, erről Bodó Attila Pál, Közbeszerzési Ellátási Főigazgatóság (KEF) főigazgató-helyettes beszélt.
Tizenegy akut probléma jelenti a legnagyobb kihívást, a legtöbb gond a liftekkel van. Kiemelte, hogy 1600 liftet örökölt a KEF. Két évvel ezelőtt 400 felvonó volt működésképtelen, ma már csak 89.
Fő feladatuk a havária kezelés, tavaly 341 ezer hibabejelentést regisztráltak.
Naponta 665 panaszt kapnak, ez óránként 83 bejelentést jelent, vagyis 47 másodpercenként érkezik egy e-mail vagy egy hívás a KEF hibabejelentő központjába.
Sok problémát jelent a klímaberendezések karbantartása és a víz-és csatornahálózat javítása is, valamint a nyílászárók cseréje is.
Tavaly 4,8 milliárd forintot költöttek hűtőrendszerek cseréjére, 0,8 milliárd forintot felvonó rekonstrukcióra, a fűtési rendszer megújítására 3,5 milliárd forintot, a nyílászárócserére pedig 3,5 milliárdot. A KEF-hez a bejelentések több mint 30 százaléka Budapestről érkezik, és a havária bejelentések 42 százaléka is a fővárosból jön, sorolta az adatokat a KEF főigazgatója.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet
