Szeptember 1-től ismét minden európai uniós (EU) reptéren a régi, 2006 óta alkalmazott szabály vonatkozik a kézipoggyászban szállított folyadékokra, vagyis
- utasok maximálisan száz milliliteres tartályokban tárolt folyadékot vagy gélt vihetnek fel magukkal a repülőgépek fedélzetére,
- ezeket egy átlátszó, visszazárható műanyag tasakban kell elhelyezni, aminek a kapacitása nem haladhatja meg az egy litert.
Az eredeti tervek arról szóltak, hogy a csomagellenőrző technológia fejlődésével lazítani lehet a szabályokon, akár két liter folyadékot is fel szabad vinni a fedélzetre, és palackot nem kell kivenni a kézipoggyászból.
Kapcsolódó
Egy sor repülőtéren az új berendezések alkalmazásával el is törölték a 18 éve bevezetett szigorú folyadékkorlátozást. Az írországi Shannon Airport volt az első, és a finn fővárosban, Helsinkiben sem kell már a műanyag zacskókat mutogatni. A légi közlekedés számos nagy európai központjában, például Amszterdamban és Rómában hosszabb, több éves átmenetet terveztek.
Az új generációs, nagy felbontású 3D-s képeket készítő CT-szkennerek a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren is megjelentek. A Budapest Airport teszteket végzett a berendezésekkel, amelyek nagyon pontos képet alkotnak a folyadékokról, az átvilágítást végző szakemberek így szemrevételezés nélkül is kiszúrhatják a veszélyes anyagokat.
Az innovációra támaszkodva az egész EU-ban azt tervezték, hogy fokozatosan kivezetik a hagyományos korlátozást.
Azonban az Európai Bizottság (EB) vizsgálatai nem váltották be a berendezésekhez fűzött reményeket, az egyik vezető gyártó gépeinél konstrukciós hibákat azonosítottak, erre hivatkozva elrendelték, hogy szeptember 1-től ismét mindenütt kövessék a régi előírást
- számol be több német hírportál, közte az n-tv.de.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!