Több európai ásványvízről is kiderült, hogy TFA-val szennyezett, amely a PFAS vagyis az „örökkévaló vegyi anyag” egyik típusa, a világszerte riasztó mértékben felhalmozódó reprodukciós mérgező anyag megtalálható benne – írja a The Guardian.
A felfedezés azért megdöbbentő, mert az ásványvíznek érintetlennek és az ember által előállított vegyi anyagoktól elszigeteltnek kellene lennie. A szennyeződés feltehetően a világszerte használt, TFA-t tartalmazó növényvédő szerek, illetve a környezetben TFA-vá alakuló vegyületek nagymértékű alkalmazásából ered.
A Pesticide Action Network Europe 19 ásványvízből 10-ben mutatta ki a TFA-t, amely a megengedett küszöbérték 32-szerese. Ennek azonban már az Európai Unióban szabályozási intézkedéseket kellene kiváltania.
Teljesen rejtve maradt eddig a jelenség, pedig a probléma aggasztóbb, mint valaha. Ennek ellenére nem hibáztatjuk az ásványvízgyártókat, ez az egész nem az ő hibájuk
– mondta Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe társszerzője.
Azt már régen megállapították, hogy a PFAS-szennyezés mindenütt jelen van, most azonban olyan TFA-szinteket találtak, amelyek nagyságrendekkel magasabbak, mint más „örök” vegyi anyagoké.
A növényvédő szerek használatakor a TFA egy gyakori hűtőközeg, amelyet a régebbi üvegházhatású gázok, például a CFC-k biztonságos helyettesítésére szántak, és gyakran használják a tiszta energia előállításában. A legújabb kutatások azonban azt is megállapították, hogy ez egy olyan erős üvegházhatású gáz, amely 1000 évig is megmaradhat a légkörben. A 2019 és 2022 között gyártott összes PFAS mintegy 60 százaléka fluorozott gáz, amely TFA-vá alakul.
A legnagyobb problémát jelenleg az jelenti, hogy a PFAS vízből, a hatékony szűrési technológia nem képes a TFA ipari méretű kezelésére.
Ennek ellenére az ipar egyre nagyobb mértékben használja a TFA-t, illetve a környezetbe kerülve azzá átalakuló vegyi anyagokat. A vállalatok azt állítják, hogy ezek biztonságos, természetes úton előforduló és nem mérgező helyettesítői a régebbi PFAS-oknak és hűtőközegeknek. Azonban a független kutatók egyre több bizonyíték cáfolják ezeket az állításokat.
Egy új tanulmány egy olyan kutatást követ, amely több mint 600 belga vízminta 93 százalékában talált TFA-t, főként a mezőgazdasági régiókban. A svájci hatóságok szerint a vegyszer mindenütt jelen van a talajvízben. Emellett az Egyesült Államokban, Michiganben az összes ellenőrzött esővízminta tartalmazta a vegyi anyagot.
Figyelem: mérgező anyagokkal lehetnek tele ezek a népszerű kozmetikumok
Egy friss tanulmány szerint a termékek hat százaléka tartalmazott olyan vegyi anyagokat, amelyek károsak az emberi egészségre. Az úgynevezett PFAS-okat összefüggésbe hozták már olyan egészségügyi problémákkal, mint a csökkent termékenység, a rák fokozott kockázata vagy a hormonális zavarok.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel
