Ukrán állítások szerint lebukott két magyar hírszerző Kárpátalján. Az lehetett a feladatuk, hogy

  • információkat gyűjtsenek a kárpátaljai régió katonai biztonságáról,
  • felkutassák a régió földi és légvédelmének sebezhető pontjait,
  • tanulmányozzák a helyi lakosok társadalmi-politikai nézeteit,
  • mi lesz Kárpátalja katonai és polgári lakosságának reakciója, ha egy békefenntartó kontingens, különösen a magyar hadsereg, belép a régióba
  • milyen katonai felszereléseket és fegyvereket lehet vásárolni Kárpátalja feketepiacán,
  • mi a helyzet a magyar lakosság migrációjával a régióban,
  • milyen katonai erők állomásoznak Kárpátalján, hány szállító- és harcjármű van
  • mennyire jól felszereltek a bűnüldöző szervek, és mekkora a létszámuk

A nyomozás arra jutott, hogy mindkét gyanúsított kapcsolata a magyar katonai hírszerzés egyik hivatásos tisztje volt, akiknek kilétét az Ukrán Biztonsági Szolgálat már azonosította - jelentette az SZBU sajtószolgálata. 

Dokumentált, hogy egyikük személyesen derítette fel a Védelmi Erők helyét és az S-300-as légvédelmi rakétarendszerek koordinátáit a régióban. Állítólag miután információkat gyűjtött, Magyarországra utazott, hogy jelentkezzen a kapcsolattartójánál. A határátlépéshez az illető - akit a jelentés következetesen árulónak nevez - apja betegápolási igazolását lobogtatta, aki külföldi intézményekben szorul kezelésre.

A titkosszolgálat anyagai szerint a találkozó során a magyar hírszerző tiszt készpénzt adott át az ügynöknek, amelyet a kijelölt feladatok elvégzésére szántak. 

Az SZBU szerint egy ügynökhálózat létrehozásával a külföldi hírszerzés az információgyűjtés körének bővítését remélte, beleértve az adatok megszerzését a frontvonalból és a frontvonalbeli régiókból.

2025 márciusában a kémelhárítás dokumentálta az ügynök második találkozóját is a kapcsolattartóval. Ezúttal egy speciális, titkos kommunikációhoz szükséges szoftverrel ellátott telefont kapott.

Ekkor új feladatokat is kapott, így például a kárpátaljai biztonsági és védelmi erők képviselőinek hivatalos autóinak azonosítását. Ezen kívül fel kellett volna térképeznie és továbbítania kellett volna a magyar különleges szolgálatoknak az ukrán fegyveres erők háborús veszteségeire és a frontvonal aktuális eseményeire vonatkozó adatokat, és állítólag már meg is találta a megfelelő kapcsolattartót a védelmi erőkön belül.

Egy másik fogvatartott az Ukrán Biztonsági és Védelmi Erők egykori katonája, aki 2025-ben szerelt le az egységtől. A rendelkezésre álló információk szerint feladatai közé tartozott

 a magyar különleges szolgálatok tájékoztatása a kárpátaljai repülőgépek és helikopterek jelenlétéről, valamint annak a katonai egységnek a védelmi rendszereiről, ahol szolgált.

Az SZBU kémelhárítása  a jelentés szerint dokumentálta a magyar ügynökök minden lépését, és a gyanúsítottakat lakóhelyükön őrizetbe vette. A házkutatás során lefoglalták a telefonjaikat és egyéb bizonyítékokat. A biztonsági szolgálat nyomozói a hadiállapot alatt elkövetett hazaárulás gyanújával tájékoztatták a vádlottakat. jelenleg őrizetben vannak - vagyonelkobzással járó életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak.

Piros lap Kijevtől Budapestnek

– Ez rendkívül komoly figyelmeztetés és egyértelmű „piros lap” az ukrán kormány részéről Budapest feléírta Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Facebook-oldalán, az Index Frontvonal állandó vendége. 

Úgy véli, hogy a  nyilvánosságra került kapcsolattartási videók alapján nem kérdés, hogy az ukránok vagy feltörték a magyar ügynökök telefonjait, vagy más műszaki, kémelhárítási eszközöket vetettek be az akció során.

Ez egyébként az ukrán SZBU fenti videóján is látszik. 


Ez ciki, ha igaz…NEKÜNK!

- írta Tarjányi, hozzátéve, hogy ha az ukrán vád valóban helytálló, és Magyarország ténylegesen hírszerzési műveletet hajtott végre Kárpátalján, amely így megbukott,

az hatalmas szakmai kudarc, komoly presztízsveszteség.

- Fontos azonban megjegyezni, hogy ne legyen illúziónk: Ukrajna területén jelenleg szinte minden NATO-ország aktív hírszerzési szempontból - folytatja, az viszont, hogy Kijev ilyen nyíltan fellépett hazánk ellen, azt mutatja, milyen mélyre süllyedt az ukrán–magyar viszony, és mennyire elromlott a két ország kapcsolata, mert az ilyen ügyeket nagyon ritkán intézik így, ENNYIRE NYILVÁNOSAN a biztonságpolitika világában. 

Háborúban állunk? Ezt akarta mondani a honvédelmi miniszter?

Szakértők is próbálják értelmezni, hogy mire gondolhatott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a leleplezőnek szánt, nemrég nyilvánosságra hozott felvételen. >>>