Melanie Joly elmondta, hogy India azzal fenyegetett, hogy egyoldalúan megvonja a diplomaták hivatalos státuszát péntekig, ha nem hagyják el a dél-ázsiai országot. A kanadai diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy Újdelhi ezen lépése észszerűtlen, példa nélkül álló és egyértelmű megsértését jelenti a diplomáciai kapcsolatokról szóló Bécsi Egyezménynek.

Tekintettel India cselekményeinek hatására diplomatáink biztonságára, elősegítettük biztonságos távozásukat Indiából - tette hozzá a külügyi tárcavezető.

Amennyiben engedjük, hogy a diplomáciai mentesség szabályát megsértsék, egyetlen diplomata sem lehet biztonságban többé sehol ezen a bolygón. Ebből az okból nem élünk válaszintézkedéssel

– hangsúlyozta Joly hozzáfűzve, hogy a 41 diplomatával együtt 42 családtagjuk is elhagyta az országot.

India szeptemberben felkérte Kanadát, hogy csökkentse diplomáciai személyzetét a dél-ázsiai országban, miután Justin Trudeau kanadai miniszterelnök arról beszélt, hogy hiteles bizonyítékok vannak arra, hogy indiai kormányügynökök állhatnak a júniusban Vancouver egyik elővárosában meggyilkolt kanadai szikh szeparatista, Hardip Szingh Nidzsar halála mögött. India tagadta a Nidzsarral kapcsolatos kanadai vádakat, akit Újdelhi terroristaként tartott nyilván.

A mostani visszahívás után 21 kanadai diplomata maradt Indiában.

Osztogatja a kormány a diplomata-útlevelet, négy év alatt több mint tízezret

Az elmúlt években egyre többen kérelmeztek diplomáciai vízumot olyan magyar személyek, akik nem látnak el hivatalos diplomáciai feladatokat, és nem köthetők hivatalos minőségükben a magyar kormányhoz. Bővebben >>>