Mindez azt jelenti, hogy szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.

A konklávé legközelebb csütörtök délelőtt tart szavazást, szükség esetén kettőt, majd délután, illetve este is egyet-egyet.

Imádkozással kezdték a szerdai pápaválasztást a bíborosok, akik összegyűltek a Sixtus-kápolnában, hogy új vezetőt válasszanak. Hogy mikorra érhet véget a konklávé, azt nem lehet tudni.

A 70 éves Pietro Parolin bíboros, aki Ferenc pápaságának kezdete óta a Vatikán államtitkára, a legmagasabb rangú 80 év alatti bíboros, így kulcsszerepet fog játszani az elkövetkező napokban – írta a CNN.

A konklávé nyitó imáját a Pál-kápolnában mondta el az államtitkár, aztán 132 bíborossal együtt a Sixtus-kápolna felé vették az irányt.

A Sixtus-kápolnába lépve Parolin és a bíborosok esküt tettek, hogy „a legnagyobb hűséggel… titokban tartják a római pápa megválasztásával kapcsolatos összes dolgot”. Rangidősségi sorrendben járultak az oltárhoz, és latin nyelven, egyesével megesküdtek, hogy nem beszélnek nyilvánosan a választásról.

A titoktartási eskü az egyik utolsó esemény volt, amelyet a világ látott, mielőtt a Sixtus-kápolna bezárta kapuit.

Amennyiben egy jelölt megkapja a szavazatok több mint kétharmadát, Parolin feladata lesz feltenni a kérdést,: „Elfogadja-e kanonikus megválasztását főpapnak, és milyen néven szeretné, hogy szólítsák?”

Külügyminiszterként Parolin felügyelte az egyház belső ügyeit, és segített irányítani Ferenc pápa külpolitikáját – amelynek köszönhetően a világ több szegletébe eljutott, mint sok elődje. Munkájának nagy részét az egyház ázsiai, különösen vietnami kapcsolatainak elmélyítésére fordította.

Ferenc pápa, a szegények szószólója, aki legyőzte a katolikus egyház átalakításával kapcsolatos heves ellenállást, húsvéthétfőn, 88 éves korában szélütés és szívelégtelenség következtében hunyt el.