Romániai idő szerint vasárnap 18 óráig több mint 1 460 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) adataiból.

Ekkora választási részvételre 1989 óta nem volt példa a diaszpórában

– közölte az Agerpres román nemzeti hírügynökség.

A részvételi arány már 13 órakor meghaladta a május 4-i első forduló teljes részvételét, amikor az urnazárásig 973 129 román állampolgár szavazott külföldön.

Az AEP adatai szerint a romániai idő szerint csütörtök esti urnanyitástól 

vasárnap 18 óráig 1 460 613 román állampolgár szavazott a külképviseleti szavazóhelyiségekben. Emellett 3139 külföldön élő román választópolgár levélben adta le a szavazatát.

Eddig a legtöbben Olaszországban (253 ezer), Németországban (249 ezer), az Egyesült Királyságban (234 ezer), Spanyolországban (162 ezer), a Moldovai Köztársaságban (145 ezer), Franciaországban (80 ezer), Belgiumban (60 ezer), Ausztriában (47 ezer) és Hollandiában (41 ezer) szavaztak. Az Amerikai Egyesült Államokban 20 ezren, Kanadában több mint 13 ezren járultak az urnákhoz.

A második fordulóban a szélsőjobb jelöltje, George Simion, valamint a bukaresti polgármester Nicușor Dan között választhatnak az emberek.

Kelemen Hunor: Urnazárásig ki kell tartani!

Szavazásra és mozgósításra kérték az erdélyi magyarokat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusai az elnökválasztás utolsó óráiban. Kelemen Hunor szövetségi elnök úgy fogalmazott, az erdélyi megyék jól szerepelnek, de „van még tartalék" az erdélyi magyar közösségben. 

„Ha most nem vagyunk elég erősek, ha abbahagyjuk, ha nem mozgósítunk, akkor holnap reggel semmit nem lehet visszacsinálni”

– hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.

Rámutatott: a megismételt román államelnök-választás magas részvétel mellett zajló döntő fordulóján szoros eredmény várható. „Rajtunk múlik, hogy milyen lesz a holnap, milyen lesz a gyerekeink, unokáink, közösségünk holnapja” – fogalmazott a szövetségi elnök. A magyar szervezetek Nicusor Dan támogatására szólították fel az erdélyi magyar közösséget.

A magyarlakta megyékben egyébként az országos átlagnak megfelelően alakul a részvétel, a szavazásra jogosultak több mint 50 százaléka járult az urnákhoz.