A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján – az előzetes kormányzati várakozásokkal összhangban – az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4 százalékra esett vissza. Az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek ára átlagosan 1,3 százalékkal csökkent.

Az infláció csökkenése a következő hónapokban tovább folytatódhat, amelyet több fontos tényező is támogat: a 30 élelmiszer termékkategóriára március 17-én bevezetett árréscsökkentés és annak kiterjesztése a háztartási cikkekre 30 termékkategória esetében május 19-től, továbbá a pénzintézetek számladíjainak, a telekommunikációs cégek díjainak, valamint a biztosítók lakásbiztosítási díjainak befagyasztása

 – közölte lapunkhoz eljuttatott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Amint írták, az indokolatlanul magas áremelések szükségessé tették a beavatkozást, ezért a kormány a magyar lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében árréscsökkentést vezetett be.

A legfrissebb adatok alapján a március 17-én bevezetett árréscsökkentés hatására 905 termék ára mérséklődött átlagosan 19,3 százalékkal. Ezen belül 24 termék esetében 50 százalék feletti, 105 termék esetében 40-50 százalék, 141 termék esetében 30-40 százalék, 173 termék esetében 20-30 százalék, 213 termék esetében pedig 10-20 százalék közötti árcsökkenés tapasztalható.

A kormány lépései gyors, tartós és érdemi árcsökkenést eredményeztek. A legnagyobb mértékű árcsökkenés a tejtermékek esetében figyelhető meg, a laktózmentes natúr joghurtot 36,7 százalékkal, a natúr joghurtot 29,5 százalékkal, a laktózmentes trappista sajtot 28,9 százalékkal, a laktózmentes tejet pedig 24,7 százalékkal olcsóbban tudja jelenleg megvásárolni a magyar lakosság.

Mindezek mellett olyan alapvető élelmiszerek ára is jelentősen csökkent, mint a rétesliszt (-21,8 százalék), a finomliszt (-20,7 százalék), az étkezési burgonya (-16,8 százalék), a csirkeszárny (-11,3 százalék) és az egész csirke (-12,3 százalék). 

A közlemény szerint a kormány itt nem állt meg, az áremelések letörése érdekében eredményes tárgyalásokat folytatott a pénzintézetekkel és a telekommunikációs cégekkel a szolgáltatói díjak befagyasztásáról. A kormány elérte, hogy a vállalatok a családok érdekeit szem előtt tartva önkéntesen korlátozzák áraikat, így álljanak el az inflációkövető díjemelésektől. A bankszektor stabilitása lehetővé teszi a díjak csökkentését, a bejelentések szerint a díjakat a 2025. januári szintre állítják vissza, ami érezhető könnyebbséget jelent majd a magyar lakosság számára.

Az áremelések elleni küzdelmet folytatjuk, az árréscsökkentést kiterjesztjük a háztartási cikkekre is. Az intézkedés a háztartási cikkek több mint 40 százalékát értékesítő drogériákra vonatkozóan kerül bevezetésre május 19-től augusztus 31-ig, összesen 30 termékkategóriára. Olyan termékekre, mint a mosogatószer, a mosópor, a papír zsebkendő vagy éppen a tusfürdő, amelyeknél jelentős, több mint 30 százalékos árrés azonosítható. Az árréscsökkentés hatására átlagosan 16-18 százalék körüli árcsökkenés fog végig söpörni ezeken a termékkategóriákon az érintett szereplőknél. Amennyiben ezen termékek teljes forgalmába átgyűrűzik az árcsökkenés, úgy az inflációt további 0,4 százalékponttal csökkentheti a kibővített intézkedés. A kormány célja, hogy az inflációt 3-4 százalék közötti sávban tartsa, az élelmiszerinflációt pedig 5 százalék alatti szintre szorítsa le.