A MOHU Budapest tájékoztatása szerint sikerrel zárult a XI. kerületben az első, gyűjtőpontos hulladékgyűjtés; a kísérleti program során a lakosok a hagyományos lomtalanítás mellett, és díjmentesen adhatták le veszélyes, elektronikai és egyéb speciális kezelésű hulladékaikat a gyűjtőponton, megelőzve ezzel az illegális lerakást és támogatva az anyagok újrahasznosítását.
Kiderült, a hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalat Galvani úti helyszínén két nap alatt összesen 845 budapesti élt a lehetőséggel, hogy szabályosan, ellenőrzött körülmények között váljon meg elektromos és elektronikai, valamint veszélyes és egyéb speciális kezelésű hulladékaitól. Bár mindösszesen két napig volt ez alkalommal elérhető a gyűjtőpont, a leadott hulladék mennyisége mégis elérte a 19,8 tonnát.
A program célja az volt, hogy a MOHU BUDAPEST kulturált és környezetbarát alternatívát nyújtson a hagyományos lomtalanítással szemben, megelőzve az illegális lerakást és a közterületek szennyezését. A gyűjtőpont helyszínén a lakosok előre meghirdetett idősávokban adhatták le egyes, meghatározott hulladékukat
- emelte ki a cég.
Íme a Mohi által közölt legfontosabb eredmények:
- A két nap alatt 845 fő – túlnyomó többségében XI. kerületi lakos – vett részt az akcióban.
- A mérlegelt hulladék összmennyisége: 19,8 tonna volt.
- A gyűjtött lomhulladék összsúlya 3,2 tonna.
Veszélyes és elektronikai hulladékból összesen 16,6 tonnát gyűjtöttek be, köztük:
- 7,9 tonna elektronikai eszközt
- 4,6 tonna vizes festéket
- 1,5 tonna oldószeres festéket
- 1,1 tonna akkumulátort
kisebb mennyiségben a még motorolajat, göngyöleget, mosószert, olajszűrőt, szárazelemet fagyállót, tonert, hajtógázas palackot, étolajat, hungarocellt és növényvédő szert is.
Az esemény zökkenőmentesen zajlott és a lakosság aktívan, felelősen vett részt az új típusú lomtalanításban. A tapasztalatok alapján a kétnapos pilot pozitív visszajelzéseket kapott, megalapozva a hasonló jövőbeli gyűjtési akciók rendszeresítését a kerületben. A program jól mutatja: a budapesti lakosok nyitottak a tudatos hulladékkezelésre és igényük van a jól szervezett, környezetkímélő megoldásokra
- hangsúlyozták.

Amúgy a gyűjtőpontos hulladékgyűjtés fontosságát nemcsak a tisztább környezet indokolja: az elektromos, elektronikai, veszélyes vagy speciális kezelést igénylő hulladékok nem megfelelő tárolása, szállítása vagy feldolgozása súlyos balesetekhez vezethet. Ezzel szemben, ahogy arra a Mohu is rámutat, a gyűjtőpontokon – akárcsak a hulladékudvarokban – leadott hulladékok biztonságosan kerülnek elszállításra és feldolgozásra, sőt: a legtöbb anyagféle megfelelő eljárással újrahasznosítható.
A lomtalanítás kapcsán a legnagyobb gond, hogy a budapesti lomtalanítás során évente 30-40 ezer tonna hulladék kerül kihelyezésre, és aggasztó módon nagy mennyiségben kerülnek ki olyan hulladékok, amelyek nem tartoznak a lomtalanítás körébe.
Megszereztük a MOHU BUDAPEST-től a legveszélyesebb lomok listáját
Avagy, íme miket rejthet a házunk mellett felhalmozott szeméthegy:
- a belvárosi területeken nem ritka az extrém lom mennyiség egy-egy központi helyszínen. Gyakori, hogy egy közel utcahossz távolságon akár a bérház második emeletéig ér a szeméthalom. Ezzel kapcsolatban érkezett már olyan panasz is, hogy „a tavaszi lomtalanítás után az ágyi poloskák felmásztak a régi kidobott matracokról, hulladékokról a hatalmas szeméthalmokról a lakásba.
- Nem ritka látvány a külső kerületekben az egy helyre halmozott hűtőgép: szemétszállítók beszámolói alapján volt olyan, hogy akár több száz hűtőgépet is odahordtak a lomtalanításra – valószínűleg cégek, illegálisan.
- Sajnos gyakoriak a veszélyes anyagok is. Általánosnak mondhatók az üzemanyagtankok, a festékek és a hígítók is a lomtalanítási halomban.
- De volt példa arra is, hogy közel egy hetes takarításra volt szükség, ugyanis több mint 500 kilogramm peroxid és formalin került az utcára a lomtalanítás során, amely komoly kockázattal járt.
- De az már tényleg extra példa volt, amikor az V. kerületben a lomtalanítók egy körülbelül 2 méter átmérőjű traktorabroncssal is találkozhattak, amit csak külön daru segítségével tudtak elszállítani. Azt nem tudni, hogy vitték az abroncsot a Budapest közepébe, de belvárosiak is meglepődtek a procedúrán.
- Nem ritka a különböző használt, működő és működésképtelen elektromos, illetve leeresztett, vagy felfújt szexuális segédeszközök megjelenése sem a lomok között. Nem szokatlan jelenség a bőröndnyi gésagolyó sem a kupacok között.
- Nagy meglepetés volt pár éve egy VIII. kerületben kidobott koporsó.

Budapest nemcsak az egyik olyan utolsó város Magyarországon, ahol a lomtalanításkor szinte válogatás nélkül az utcára öntjük a régi, megunt dolgainkat, de a jelenlegi rendszer kritikusai arra is figyelmeztetnek, hogy Nyugat-Európában viszont erre már nincs példa.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Fejenként 40 ezer forint otthoni tartalékot javasol a polgári védelem

Azoknak lett igazuk, akik szerint furcsa a Mohu 33 milliárdos extraprofitja

Ki más építhetne Zalában, mint Mészáros Lőrinc cége?

Súlyos fertőzést jelentettek, egy óvoda érintett

A Temu robbanása boldogságot jelent a magyaroknak, de a bűnözők sem alszanak

Minden ügyfelet érint az OTP döntése: erről tudnia kell

A száj- és körömfájás után itt az újabb pusztító kór, sorra ölik le az állatokat

Felrobbant Elon Musk űrhajója, de szerinte csak egy karcolás volt
Dán miniszter szólt be az Orbán-kormánynak az ukrán EU-csatlakozás gáncsolása miatt
