A mai adatokat látva a 4,6 százalékos prognózisunk nem tartható, 5,1 százalékra emeljük 2025-ös éves átlagos inflációs várakozásunkat – jelentették be az MBH elemzői a KSH legfrissebb inflációs mutatói alapján. 

Azután jutottak erre az álláspontra, hogy januárt követően újabb negatív meglepetés érkezett az inflációban februárban. Az éves maginfláció a fő adathoz képest is gyorsabban, 5,8 százalékról 6,2 százalékra nőtt. Ezzel

a maginfláció 2023 decembere óta nem látott magas szintre emelkedett, ami az inflációs nyomás további erősödését jelzi.

Balog-Béki Márta, az MBH szenior tőkepiaci elemzője, valamint Árokszállási Zoltán, az Elemzési Centrum igazgatója kifejtette, hogy a havi árváltozás részletei alapján a fogyasztói kosárban 30 százalékot meghaladó súlyú élelmiszerek főcsoportnál mérséklődött a havi áremelkedési ütem, 1,9 százalékról 1,2 százalékra. Az üzemanyagárak 0,8 százalékkal csökkentek, ami nagyjából megfelelt várakozásaiknak. A járműüzemanyagokat is tartalmazó, 19 százalékos súlyú egyéb cikkek főcsoportnál a januári 1,5 százalékos áremelkedés után 0,1 százalékos csökkenést közöltek. háztartási energiaárak 0,2 százalékkal emelkedtek, azonban jelentős mértékben, 1,1 százalékkal kellett többet fizetni a szeszesitalokért és a dohánytermékekért. A ruházkodási cikkek 0,9 százalékkal kerültek kevesebbe, ami nagyjából várható is volt. A tartós fogyasztási cikkek áremelkedése 0,3 százalékot tett ki, a korábbi 0,7 százalék után.

A dinamika lassulásához hozzájárulhatott a forint árfolyamának erősödése - magyarázták az elemzők. Ugyanakkor kiemelték, hogy a szolgáltatások árdinamikája újra a vártnál jóval erőteljesebb volt, egy hónap alatt 1,2 százalékkal kellett többet fizetni a szolgáltatásokért.

Az infláció szerkezete kedvezőtlen, az élelmiszerárak és szolgáltatások éves szintű áremelkedése tovább gyorsult. A februári adatok megerősítik, hogy huzamosabb ideig magasan, a jegybanki célsávon kívül maradhat az infláció 

 prognosztizálták a kilátásokat.

Kedvezőtlen fejleménynek minősítették, hogy a januári, vártnál sokkal gyorsabb áremelkedést követően februárban a vártnál kevésbé lassult a havi drágulási ütem, elsősorban a szolgáltatások folytatódó, jelentős drágulása miatt. A gazdasági szereplők továbbra is markáns emeléseket visznek véghez, amit a béremelések költségei és a magasabb lakossági inflációs várakozások is hajtanak. 

Bár a bázishatás miatt a következő hónapokban az éves árdinamika mérséklődése várható, a dezinfláció sokkal magasabb szintről indulhat tavasszal, mint azt korábban jósolták. Várakozásunk szerint a hazai fizetőeszköz összességében vélhetően nem fog tovább gyengülni, ami azért a dezinflációt is támogathatja – emelték ki a szakértők. Hozzátették:

az adatközlést követően még valószínűbbnek tűnik, hogy idén év végénél előbb nem tud kamatot csökkenteni az MNB.

Erre is csak akkor mutatkozik esély, ha a tengerentúlon a Fed érdemi lazítást tud végrehajtani, aminek a valószínűsége egyébként jelentősen nőtt az elmúlt hetekben. 

Ezen felül a kormány által a közelmúltban belengetett, árszínvonalat kordában tartani igyekvő intézkedéseket minden bizonnyal bevezetik. Orbán Viktor miniszterelnök a KSH-adatok publikálása után már be is jelentette, hogy 30 alapvető élelmiszerre rendelte el kisebb árrés alkalmazását. 

A kiskereskedők árrésének korlátozása az első lépés, azonban az jó kérdés, hogy ennek milyen mértékű lehet az árcsökkentő hatása, illetve az is bizonytalan, hogy a teljes inflációs kosárra nézve a végső hatás mi lesz

– vélekedtek az elemzők. Hozzátették, hogy a kiskereskedők árrése az elmúlt években már érdemben csökkent, így fennáll a veszélye annak, hogy más termékeken igyekeznek az elveszett profitot megkeresni.

A fogyasztói kereslet a béremelkedésnek, illetve a kormány adócsökkentő intézkedéseinek köszönhetően szerintük erős maradhat, ami növeli a vállalatok árazási erejét. 

Mindemellett az MNB az infláció gyorsulását látva minden bizonnyal nem fogja elsietni a kamatcsökkentéseket, ami a forint árfolyamát a januári elején látottakhoz képest jelentősen erősebb szinteken tarthatja.

Összességében a mai adatot látva a 4,6 százalékos prognózisunk nem tartható, 5,1 százalékra emeljük 2025-ös éves átlagos inflációs várakozásunkat - jelentették be az MBH elemzői.