Ez nem lesz áprilisi tréfa. Japán a világ 3. legnagyobb gazdasága a nominális GDP alapján, és a 4. legnagyobb gazdasága vásárlóerő-paritás (PPP) alapján. Március utolsó napja is rémesen indult: összeomlott a japán tőzsde.
Az Egyesült Államok talán legfontosabb és leghűségesebb szövetségeseként Tokió ugyanazt kaphatta jutalmul, amit Washington ellenfelei büntetésül.
Szerdán éjféltől lép életbe a 25 százalékos tarifa a nem az Egyesült Államokban gyártott gépjárművekre, amelynek óriási hatása lehet a távol-keleti ország gazdaságára.
Elég arra gondolni, hogy a japán autóipar a GDP nagyjából 3 százalékát jelenti, az amerikai vámok bejelentésének hatására pedig a vezető japán autógyártók részvényei visszaestek.

Japán Egyesült Államokba irányuló teljes exportjának 28,3 százalékát tették ki tavaly az autók, ami az összes cikk közül a legnagyobb arány.
A japán autógyártásban a foglalkoztatottak 8 százaléka, mintegy 5,5 millió ember dolgozik. A vámok hatására várhatóan 0,2 százalékkal visszaesik a távol-keleti ország GDP-je. Az Ishiba koalíciós kormány amúgy is gazdasági problémákkal küszködik, várhatóan a közkiadások visszafogására lesz szükség, többek között a fegyverkezési kiadások növelése miatt
– mondta az Economx érdeklődésére Csicsmann László, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
Az Ishiba-kormány egyelőre azt nyilatkozta, hogy minden opciót mérlegelnek, hogy hogyan reagáljanak a bejelentett vámokkal kapcsolatban, ugyanakkor továbbra is Washingtont tekintik a legfontosabb szövetségesnek.
A legnagyobb befektető az Egyesült Államokban
Tokió sajnálatosnak nevezte a vámok kivetését, és
„próbálják meggyőzni az amerikai adminisztrációt, hogy csökkentsék azok mértékét. Tekintettel a korábbi tapasztalatokra erre azonban elég kevés esély van”
– hangsúlyozta a szakértő, aki a másik problémának azt látja, hogy a japánok az autógyárak és az alkatrészek kapcsán jelentős beruházásokat hajtottak végre Kanadában és Mexikóban, és ebben az értelemben a vámok kivetése most ezeket a befektetéseket is sújtja.
Ishiba többször utalt rá, hogy különbséget kellene tenni Trump elnöknek az egyes országok között, hiszen jelenleg Japán a legnagyobb befektető az Egyesült Államokban
– közölte Csicsmann László.

Elemzők azt is kiemelik, hogy a legjelentősebb veszteséget az amerikai fogyasztók könyvelhetik el, de a büntetővámok végső soron az egész autószektorra kihatással lesznek.
Az amerikai autóimport 16 százalékát fedezi jelenleg a japán autógyártás.
A szakértő felidézte, hogy egyes vélemények szerint a kivetendő vámok megsértik a 2020-as amerikai-japán kereskedelmi megállapodást.
A Toyota például több mint 2,3 millió autót értékesített tavaly az Egyesült Államokban, amelynek csak 20 százaléka érkezett a szigetországból, a felét az Egyesült Államokban állították elő.
Az ellátási láncok miatt azonban kétséges, hogy rövid távon lehet-e fokozni az Egyesült Államokban történő gyártást, nem beszélve az alkatrészekre kivetett vámok problémájáról.
Diplomáciai nagyüzem
Donald Trump fenyegető vámjai miatt Kína, Japán és Dél-Korea megállapodott a kereskedelmi együttműködés fokozásáról a vasárnapi szöuli találkozójukon. Legutóbb öt éve került sor ilyen megbeszélésre, amelyen ezúttal részt vett Ahn Duk-geun dél-koreai ipari miniszter, japán kollégája, Yoji Muto, valamint Wang Wentao kínai kereskedelmi miniszter – számolt be róla a DW.

Hétvégén Japánba látogatott az amerikai védelmi miniszter. A Financial Times tudósítása szerint Pete Hegseth a Kínával szembeni elrettentés jegyében vasárnap Tokióban bejelentette, hogy az Egyesült Államok "háborús" bázist hoz létre Japánban.
„A béke az erőn keresztül Amerikával az élen visszatért” – fűzte hozzá.
Letarolta az autógyártókat Trump új vámja
Japántól Európáig világszerte estek az autógyártó cégek részvényei, miután Donald Trump aláírt az egységes, importautókra és alkatrészekre vonatkozó 25 százalékos vámról szóló rendeletét. A lépés fájdalmas volt, de nem váratlan.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Az Apple trükkje: így kerülné ki a vámháborút

Kína tovább feszíti a húrt, cél a csillagos ég

Pénzesőt szórnak a kocsmákra – így tartaná meg a vidéki fiatalokat a kormány
