A Münchenhez közeli Gilchingben megvalósított kísérleti projekt a környezetkímélő energiatermelést és a területoptimalizálást ötvözi egy innovatív megoldásban.

Egy kavicsbányató vizén lebegve, függőleges napelemes modulokkal szerelték fel Németország első ilyen rendszerét, amely úttörő jelentőségű lehet a jövő fotovoltaikus fejlesztései szempontjából

– számolt be a német agrarheute.com portál.

A rendszert a Sinn Power Gmbh fejlesztette ki. Speciális, mindkét oldalon üvegborítású napelemes modulokat készítettek, amelyeket szintén egyedi fejlesztésű úszótalpakra rögzítettek a szárazföldön, majd vízre bocsátottak.

A rendszer különlegessége nemcsak a lebegő kivitelezésben, hanem a modulok elhelyezésében rejlik: a napelemeket függőlegesen, kelet-nyugati irányba szerelték fel, így csökkentve a vízfelület árnyékolását, miközben maximalizálják a reggeli és esti napsugárzás hasznosítását.

Kép: Sinn Power Gmbh

Németországban csak igen szigorú feltételek mellett engedélyezik az úszó napelemes rendszereket: a vízfelület maximum 15 százalékát fedhetik le, és legalább 40 méteres távolságot kell tartaniuk a parttól, mivel a hatóságok attól tartanak, hogy a túlzott árnyékolás negatív hatást gyakorolhat a tó ökoszisztémájára. A mostani megoldás azonban éppen ezeket a kihívásokat igyekszik mérsékelni.

A tó kavicsüzeme az úszó létesítményt használja saját áramigényének fedezésére.

Összesen 2500 modult telepítettek, 1,8 MW összteljesítménnyel.

Már tervezik a második, ugyanilyen erőművet, ám ezt már azzal a céllal, hogy a felesleges villamos energiát a közüzemi hálózatba táplálják be.

A fejlesztésről beszámoló Agroinform egy videófelvételt is közzétett a szokatlan rendszerről.