A fóliás eper még megúszta, de a szabadföldi már nem, a megmaradt mennyiségből még lekvárra sincs elegendő. Az idei tavasz időjárása sokakat meglepett, de talán senkit sem érintett olyan súlyosan, mint a szabadföldi epertermelőket. Májusban nem csak a fagy, hanem a túl sok csapadék is megtizedelte a bordányi epertermést – írja a Délmagyar. A termelők kénytelenek fokozatosan áttérni a fóliasátras termesztésre, és felhagyni a szabadföldi eperrel.

A tavasszal hirtelen lehulló, nagy mennyiségű csapadék, a hideg éjszakák, valamint a szélsőséges hőmérséklet, a májusi fagyosszentek jelentős károkat okoztak a Bordányi Eperkertészetnél a termés mintegy 80 százaléka elpusztult, és ezzel hatalmas veszteséget okozott.

Már nem csak a megfázás a probléma, hanem maga a víz.

Az eper nem tud mit kezdeni azzal, ha ilyen nagy mennyiségű eső esik le ilyen rövid idő alatt. Máshol még jég is verte a földeket – mondta a lapnak Ocskó Péter bordányi termelő, aki szerint leszedik, amit még lehet, de ennyivel rövidebb lett az idei szezon. Hozzátette, a helyzetet csak fokozza, hogy még a május elején hirtelen jött 30 fokos meleg is „kényszeréléses” folyamatot indított el, ami miatt az állomány apróbb bogyókat hozott.

Jelenleg kétezer forintos kilóáron kapható az eper, egymást ölik az emberek az eperért.

A sárgabarack is megfagyott, a kilátások nem túl biztatóak. A termelők egyre inkább a fóliás termesztés felé fordulnak, ami kiszámíthatóbb bevételt ígér.

Kiadták a vészjelzést: nem most fogunk olcsóbban hozzájutni ehhez a gyümölcshöz

A piacokon csökken a kínálat szamócából, így a május elejei árak tartják magukat, érdemi árcsökkenés nem következett be. A június közepéig tartó szezonban markáns változásra már nem is számítanak, hacsak nem jön egy váratlan és jelentős hőséghullám.