A szobák tele vannak idős lakókkal, akiknek a dolgozók segítenek fürdeni, enni, sétálni és bevenni a gyógyszereiket. De ez nem egy idősek otthona, hanem Japán legnagyobb női börtöne, ahol minden ötödik fogva tartott idős.
Az itteni lakosság tükrözi a külvilág elöregedő társadalmát, ahol igen sokan szegénységgel és elszigeteltséggel küzdenek. Mindez az őrök szerint olyan akut, égető probléma az idős rabok számára, hogy sokan szívesebben maradnának bebörtönözve
– mutatott rá helyszíni riportjában a CNN.
„Sőt, vannak emberek, akik azt mondják, hogy havi 20-30 ezer jent (130-190 dollárt) is fizetnének, hogy örökké itt élhessenek” – mesélte Takayoshi Shiranaga, a Tokiótól északra található Tochigi női börtön tisztje.
A 81 éves Akiyó például bolti lopásért került ide.
„Nagyon jó emberek vannak ebben a börtönben” – mondta az asszony, hozzátéve: „Talán ez az itteni élet a legstabilabb számomra.”
A tochigi nők bár rácsok mögött élnek, és a börtön gyáraiban kell dolgozniuk, de ezt valamennyien elfogadják.
Bent ugyanis rendszeres étkezést, ingyenes egészségügyi ellátást és idősgondozást kapnak – a kint hiányzó társasággal együtt.
Az egyik rab, az 51 éves Yoko az elmúlt 25 évben ötször került börtönbe kábítószer-ügyek miatt. Mint mesélte, minden alkalommal, amikor visszatér, feltűnik számára, hogy a börtönpopuláció egyre öregszik.
„Néhány ember, ha elfogy a pénze, szándékosan rosszat tesz, hogy elkapják és újra börtönbe kerülhessen”
– mutatott rá Yoko.
A lopás messze a leggyakoribb bűncselekmény, amelyet az idősek elkövetnek, különösen a nők. A japán kormány adatai szerint 2022-ben országszerte az idős női fogvatartottak több mint 80 százaléka lopásért töltötte büntetését.
Sokan ezt a túlélésért teszik – Japánban ugyanis a 65 év felettiek 20 százaléka él szegénységben az OECD szerint, míg a szervezet 38 tagországában átlagosan 14,2 százalékuk.
„Vannak emberek, akik azért jönnek ide, mert kint hideg van, vagy mert éhesek”
– mutatott rá Shiranaga börtönőr. Hozzátette, hogy a betegek az intézményben ingyenes orvosi kezelést kaphatnak, de miután távoznak, ezt maguknak kellene fizetniük. Ezért vannak, akik a lehető legtovább bent szeretnének maradni.
Japánban a 65 éves vagy annál idősebb foglyok száma 2003 és 2022 között csaknem megnégyszereződött. Ez megváltoztatta a bebörtönzés természetét is, az életkorukhoz kellett igazítani számos szolgáltatást.
„Most pelenkákat kell cserélnünk, segíteni a fürdésben, étkezésben. Pillanatnyilag inkább idősotthonnak tűnünk, mint bűnözőkkel teli börtönnek” – fogalmazott a börtönőr.
A hatóságok is felismerték már ezt a problémát. A kormány jelenleg olyan javaslatokat fontolgat, amelyek több idős számára is elérhetővé teszik a lakhatási támogatást. Emellett 10 önkormányzat már teszteli azokat az intézkedéseket, amelyek kimondottan a közeli hozzátartozókkal nem rendelkező időseket támogatják.
Azt azonban nem tudni, hogy mindez elegendő lesz-e egy olyan országban, ahol a világon az egyik leghosszabb a várható élettartam és a legalacsonyabb a születési ráta. Az idős népesség pedig olyan gyorsan növekszik, hogy Japánnak a kormány számításai szerint 2040-re 2,72 millió idősgondozóra lesz szüksége.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!

Levelet küldött Szijjártónak a Nemzetközi Büntetőbíróság, hogy le kellett volna tartóztatni Netanjahut

Figyelem OTP-sek, kámforrá válhat a pénzük, ha válaszolnak

Az izraeli miniszterelnök letartóztatására szólította fel a magyar kormányt a Palesztin Hatóság

A változás már eljött: alakítják át lakássá az irodákat a Józsefvárosban

A teljes magyar állatállományt el kell pusztítani, ha ez bekövetkezik

Ez diszkriminatív - orvosok akadtak ki az új várólista-protokollon

Ebbe nem szabad belenyugodni: eltűnt egy Eger méretű város lakossága

Hamarosan megoldódik a kérdés, amely mindenkit foglalkoztat. Mi lesz a TikTok sorsa?
