A három éve kezdett, de jelenleg is használt, háborús hivatkozással életben tartott veszélyhelyzet ezentúl örökké fennmaradhat, mert nélkülözni fog mindenféle kontrollt és időbeni korlátot, hiszen kikerül az Alaptörvényből, hogy a kormány 30 napra rendelheti el, a döntést pedig az Országgyűlésnek kétharmados többséggel jóvá kell hagyni, meg kell erősíteni.
Kisebbségi kormányként is fenntarthatja a Fidesz a veszélyhelyzetet és a rendeleti kormányzást.
A háborús veszélyhelyzet fenntartásához tehát ezentúl nem kell az Országgyűlés kétharmados többségének jóváhagyása sem – írta meg a hvg.hu.
Az 51. cikk helyébe a következő rendelkezés lép:
„A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető súlyos esemény – különösen elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség – esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdethet ki.”
A javasolt módosítás szóról szóra megegyezik a jelenleg hatályos Alaptörvény 51. cikkelyének első bekezdésével, viszont a szövegnek van további három bekezdése, amely a módosítás elfogadásával „eltűnik”, kikerül az Alaptörvényből.
A rövidített új cikkellyel a veszélyhelyzet fenntartásának részletszabályait leíró és a különleges jogrend törvényhozási kontrollját biztosító további pontok veszítik hatályukat, várhatóan 2026. január 1-től.
Eddig a kormány a 180 napos hosszabbításokkal tartotta életben a rendszert.
A kormány a háborús veszélyhelyzetet először 2022 májusában, pár hónappal Oroszország Ukrajna elleni inváziójának kezdete után hirdette meg, de előtte a koronavírus miatt bevezetett veszélyhelyzetre hivatkozással tartották fenn a rendeleti kormányzást.
Jövő évtől a kötelező hosszabbítgatások eltörlésével elvileg a rendeleti kormányzás is korlátlanná és kontroll nélkülivé válna.
A benyújtott módosítás szövegéből és annak indokolásából kiderül, hogy a jövőben a kormány veszélyhelyzetben csak az Országgyűlés kétharmados, határozott idejű felhatalmazása alapján jogosult törvényi rendelkezést felfüggeszteni, attól eltérni, de más rendkívüli intézkedések meghozatalára viszont a kétharmados jóváhagyás nélkül is jogosult lenne.
- Először 2020. március 11-én lépett érvénybe veszélyhelyzet Magyarország egész területén a koronavírus-járvány miatt. 2020. június 18-án a veszélyhelyzet megszűnt, helyette „járványügyi készültséget” vezetett be a kormány. Kihirdetését alkotmányjogászok alkotmány-ellenesnek tartották.
- Másodszor 2020. november 4-től ismét az ország egész területére meghirdették a koronavírus-járvány miatt.
- Harmadik kihirdetésére 2022. május 25-én került sor, az orosz-ukrán háború kapcsán.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Eurómilliárdos veszteséget halmozott fel a Magyarországon is leépítő autóipari beszállító

Hidegzuhany jött a németek csoda fegyvergyártójára

Előbb-utóbb elgondolkodnak a láncok tulajdonosai, hogy érdemes-e Magyarországon maradni

Új katonai szövetség alakult a Balkánon: máris nagy az aggodalom

Nem tudnak menekülni az antarktiszi tudósok, a csapat egy tagja félelemben tart mindenkit

Őrület: Kennedy háborúja a vakcinák ellen elkezdődött, soha többet mRNS, jöhet a madárinfluenza is

Küldött egy levelet a Microsoft: dobjuk ki a szemétbe a számítógépünket
Döntöttek Amerikában, erre várt a fél világ

Figyelmeztet a NAV: jól gondolja meg, mit csinál!
