Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint továbbra is alapvetés, hogy
nem zárunk be kórházakat, azonban az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás
- nyilatkozta.
Kapcsolódó
A cél, hogy
- tényleg azokat a kapacitásokat kapja meg a lakosság, amit a lakóhely közelében leginkább szükséges;
- ne legyenek kihasználatlan kapacitások, és a betegbiztonsági szempontok is a centralizálás mellett szólnak;
- nem feltétlen muszáj például urológiai osztályt fenntartani mindenhol, csak azért, mert a főorvosnak rangot ad, hogy ő osztályvezető főorvos.
Ezeket a kiskirályságokat felejtsük el. Ez már a múlt. Ezt le kell zárni, és a beteg érdekét kell előtérbe helyezni, ott kell ellátni, ahol a legjobb ellátást és a legnagyobb gyógyulási esélyt tudjuk neki nyújtani
- fogalmazott Takács Péter.
Az államtitkár Portfolionak adott interjújából kiderült, hogy cserébe szükség van minél több helyen egynapos beavatkozásra, és a szakmával közösen kell kimondani, hogy mik azok a beavatkozások, amiket bizonyos ellátási szinteken meg lehet csinálni, mit várnak el a kórháztól.
A betegnek is az a jól felfogott érdeke, hogy abban az intézményben lássák el, ahol az állapotának megfelelő szintű és biztonságú ellátás rendelkezésre áll.
A helyben megoldható, nagy számban előforduló, egyszerűbb terápiákat oldjuk meg a városi kórházban, a rizikósabb, bonyolultabb vagy nagyobb hátteret igénylő esetek pedig kerüljenek a vármegyei központba
- szögezte le az államtitkár.
Úgy vélekedett:
- ha helyre áll az állami ellátórendszer finanszírozása, akkor nincs értelme bevonni ebbe a magánszolgáltatókat;
- azokra a területekre lehet kiterjeszteni ezt a fajta együttműködést, ahol az állam nem tud helytállni;
- a fő cél az állami és a magánellátás egyértelmű szétválasztása.
Az állam részéről a beteg ember gyógyítása nem lehet üzlet, ezért a kormányzat célja az állami szerepvállalás megerősítése az egészségügyben
- közölte az államtitkár azzal, hogy ennek megfelelően a kormányzat az egészségügyi szektor valamennyi szereplője számára a szabályozottabb, átláthatóbb kereteket biztosító viszonyrendszer kialakítására törekszik.
Jelezte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget. Nekik azt üzeni az államtitkár: ők ne számítsanak semmi jóra. A magánszolgáltatóknál dolgozó orvosok esetében is új, szigorúbb előírásokat szeretne Takács Péter: aki nem szállít le bizonyos esetszámot az állami intézményben, az nem kap másodállás-engedélyt.
Részben új világ köszönthet be a közfinanszírozott kórházak vezetői számára is: januártól érkezhet a havi 12,5 milliárd forintos többletforrás, cserébe az államtitkárság egy tolerálható adósságszintet határoz meg, és ha ezt a menedzsment túllépi, akkor annak lesznek következménye a vezetőség fizetésében.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!