Két ügyben is keresetet nyújtott be a luxembourgi székhelyű Európai Bíróságra a magyar állam; a kormány az élelmiszerláncok felügyeleti díjának és a dohányipari vállalkozások adójának felfüggesztését is megtámadta a bíróság előtt - derül ki az uniós igazságszolgáltatás pénteken közzétett hírleveléből.

Az Európai Bizottság a felügyeleti díj és az adó esetében is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a meredeken progresszív kulcsok az uniós joggal, az egységes piaccal összeegyeztethetetlen tiltott állami támogatásban részesítik az alacsonyabb árbevételű vállalatokat.

Magyarország mindkét esetben azt kéri az uniós bíróságtól, hogy semmisítse meg az Európai Bizottság rendelkezéseit, melyekkel megtiltotta ezeknek a terheknek a beszedését.

A dohányipari vállatokra Magyarország 30 millió és 30 milliárd forint közötti nettó árbevétel esetén 0,2 százalék, 30 és 60 milliárd forint között 2,5 százalék, 60 milliárd forint fölött pedig 4,5 százalék adót vetett ki, de a bizottság hivatalos eljárást indított, melynek lezárultáig megtiltotta ezeknek a progresszív adókulcsoknak az alkalmazását.

Ugyanígy járt el a brüsszeli testület az élelmiszerláncokra kivetett felügyeleti díj esetében is, amelyet szintén az árbevétel alapján állapított meg a magyar szabályozás. A díj a boltláncok ellenőrzésével kapcsolatos hatósági tevékenységek finanszírozását hivatott szolgálni (a tervezett bevétel egy része viszont a központi költségvetésbe kerülne), s idén január 1-je előtt az árbevétel 0,1 százaléka volt. Az év elejétől viszont a napi fogyasztási cikkeket forgalmazó üzletláncokra 0 és 6 százalék közötti díjat rótt ki az Országgyűlés; félmilliárd forint alatt nem kellett fizetni, a legmagasabb kulcs pedig 300 milliárd forintos bevétel után volt fizetendő. - A kisebb árbevételű vagy franchise-rendszerben működő üzletláncoknak kedvez ez a szabály, ugyanakkor a nagyáruházak eddigi terhei többszörösére nőnének, a Tesco például évi 12 milliárd forint díjat fizetne.

A Napi.hu korábbi számításai szerint akár 30 milliárd forint bevételtől eshet el 2015-ben a költségvetés az Európai Bizottság júliusi döntése miatt, amellyel felfüggesztette a dohányipari vállalkozásokra kivetett "egészségügyi hozzájárulás" és a élelmiszerlánc-felügyeleti díjak magyarországi alkalmazását. A kormány előtt a pénz pótlására több lehetőség is áll.