Csaknem egy éve dinamikusan emelkedik Magyarországon a cégbejegyzések száma, 2-3 havonta dőltek meg a havi cégalapítási rekordok az elmúlt időszakban. 2021 márciusa azonban cégalapítási szempontból már zsinórban a harmadik hónap, amely elmaradt a rekordot hozó, 2020 decemberi cégalapítási értéktől.

Ezzel együtt a márciusi cégbejegyzés még mindig nagyon magasnak számít. Egy hónap alatt 3044 új társas vállalkozás jött létre, ami 26 százalékkal magasabb a szintén magas bázisnak számító 2020-as havi átlagos cégalapítási értéktől.

A magas havi cégalapítási érték ugyanakkor csak az elmúlt néhány év tükrében számít kiemelkedőnek. A 2008-as válságot követő 4 évben például havonta 4 ezer cég is indult az országban, 1998-ban pedig 5 ezer felett volt a havi cégalapítási átlag. Nehéz ugyanakkor a mostani adatsort a korábbi évek adataihoz mérni, hiszen teljesen más gazdasági és szabályozási környezet jellemezte akkor az országot.

A magas cégbejegyzési számok mellett a cégtörlések száma továbbra is rekordalacsony szinten van, elsősorban a kényszertörlések szüneteltetése miatt. 2021 márciusában csupán 1430 társas vállalkozást töröltek, ami az elmúlt 10 év legalacsonyabb értéke. A magas cégalapítási érték és az alacsony cégtörlések eredőjeként tovább növekedett a cégbázis: jelenleg immár 521 ezer társas vállalkozás működik Magyarországon - adta hírül az Opten Kft.

Az erős cégalapítási kedv jelentős részben a koronavírus okozta gazdasági válságnak és gazdasági átrendeződésnek köszönhető. Sok vállalkozó próbál szerencsét új területeken kényszerből, vagy épp az új lehetőségek miatt. Elvileg a 2021-es kata-szigorítás is terelhet egyéni vállalkozókat a társas vállalkozások irányába, de az adatok alapján ez nem jellemző: 2021 márciusában 7700 új egyéni vállalkozó jött létre Magyarországon, ami nemcsak az induló társas vállalkozások számát haladja meg, hanem növekedő trendet mutat az elmúlt hónap adatait vizsgálva is. Jelenleg mintegy 567 ezer egyéni vállalkozó működik az országban és számuk folyamatosan növekszik.

A társas vállalkozásoknál a megszüntetésre irányuló eljárások között tovább nőtt a felszámolási eljárások száma: márciusban 439 újonnan induló felszámolási eljárást tettek közzé, ezzel már 5. hónapja folyamatosan emelkedik a felszámolási érték. A mostani felszámolási érték ugyan több éves távlatot nézve még nem számít kiemelkedően magasnak, de a 2020-as havi átlagot 23 százalékkal meghaladja. A magas felszámolási arány a hátrahagyott tartozások miatt veszélyezteti a cégbázist. A végelszámolási eljárások száma az év eleji rekordok után már valamelyest normalizálódott, egy hónap alatt „csak” 738 ilyen eljárás indult. Az érték ugyanakkor még mindig valamivel magasabb, mint a koronavírus előtti időszakban, tehát sokan zárják be a vállalkozásukat továbbra is.

A megszüntetésre irányuló eljárások mellett márciusban 3424 vállalkozás ellen indul végrehajtás. A szám abszolút értékben magasnak számít, a korábbi évek adataihoz képest és a válsághelyzetet figyelembe véve azonban még pozitívnak is mondható.