Látható eredmény nélkül, egy helyben topog a kecskeméti áfacsalási per - tudta meg a Napi.hu. Olyannyira, hogy a gyanúsítottak mindegyike szabadlábra került - legutóbb Plutzer Tamás nagyvállalkozó hagyhatta el a helyi fogházat. Nyolchavi - előzetesben eltöltött - fogva tartás után most házi őrizetben várja, hogy történjen valami az elmúlt évek egyik legjelentősebb költségvetési csalásának tartott ügyben. De nem csak az ásványvizes cégbirodalmáról híres üzletember várja így a fejleményeket, de az a több mint hetven gyanúsított is, aki hozzá hasonlóan került előzetesbe 2016 közepén.
A NAV Dél-Alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága érdeklődésünkre röviden csak azt közölte, hogy a nyomozás még folyik, és ezért semmilyen információt nem tudnak adni. Hasonlóképpen szűkszavúak az érintettek ügyvédei is, csupán azt hangsúlyozzák, hogy értetlenül állnak a nyomozóhatóság "tétlensége" előtt. Értesüléseink szerint ez olyannyira igaz, hogy egyelőre vádemelési javaslat sem született a 20 milliárdosra tartott visszaélés ügyében.
Kapcsolódó
Tavaly decemberben részletesen beszámoltunk arról, hogy a kecskeméti ügyben gyorsan emelkedett a gyanúsítottak száma: tavaly nyáron még csak 26-an, az év végére viszont már 75-re emelkedett az előzetes letartóztatásba helyezettek száma. Ezzel párhuzamosan az elkövetési érték is 4 milliárdról 20 milliárdra emelkedett.
Barnáné Horváth Melinda, a NAV Dél-alföldi regionális bűnügyi igazgatóságának szóvivője korábban a 168 órának elmondta: 240 adónyomozó, pénzügyőr és informatikus dolgozott azon, hogy az ország 73 pontjáról begyűjtsék az üggyel kapcsolatos bizonyítékokat. A nyomozás korábbi szakaszában ingatlanokat, gépjárműveket, követeléseket és készpénzt is lefoglaltak. A zárolt számlák összértéke pedig 9 milliárd forintra rúgott.
A többtucatnyi céget és magánszemélyt is érintő történet kiindulópontja egy építőipari cégek köré font számlagyár volt, amelyet egy volt pénzügyőr, H. Csaba működtetett. Az irányító tavaly májusban négyéves börtönbüntetést kapott - a kárt akkor néhány százmilliósra tették. A gyanúsított azonban a nyomozás során sem hagyott fel az "ügyletekkel" és 13 társával együtt került ismételten előzetes letartóztatásba. Ekkor már két ismert helyi üzletember, Vidmann Zoltán és Plutzer Tamás is a gyanúsítottak közé került. Az előbbi a Városföldi Agrárgazdasági Zrt., az utóbbi pedig a Aquarius-Buszesz cégcsoport tulajdonosa.
Korábbi hírek szerint Vidmann agrárgazdasági befektetésekkel, Plutzer pedig szlovákiai ásványvíz biznisszel kerülhetett a nyomozóhatóság "látókörébe". Plutzer gyanúsítását egyes, meg nem erősített feltételezések szerint az ásványvizes piacon tapasztalható éles verseny és/vagy egy hulladékkezelési projekt (Recy-Pet Hungária Kft.) hiányzó milliói eredményezhették. Egyes vélemények szerint a vádemelés elhúzódása azt valószínűsíti, hogy az adóhatóság nehezen tud bizonyítékokat szerezni a visszaélésekre.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását

Kegyetlen trumpi megtorlás: 3521 százalékos vám jöhet az ázsiai napelemekre
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Dubaj belefullad az aranyba, ha nem csökkennek az árak

Nagy Márton bejelentést tett: újabb szektorba avatkozhat bele az állam

Radikális reform jön a közétkeztetésben: kitiltják az iskolákból ezeket az élelmiszereket

Lebukott a lakásmaffia: ügyvédeket csuktak le
